Livlig i LaWoen
BI-gutta sjekker ikke i flokk, de sjekker opp flokker.
Vi er nerdene som møter opp på festen altfor tidlig. En av arrangørene forteller oss at å møte opp klokka ni, er helt bak mål. BIs studentkroer åpner tidligst klokka ti, og moroa begynner ikke for alvor før i elleve-tida, må vite. BI-studentene trenger nemlig god tid hjemme før de skal ut.
Vi befinner oss i et romslig og fjongt innredet lokale med baren plassert i sentrum. Gamle Onkel Donald, for de som kjenner til det. Stedet er delt i to: en hoveddel med bord, båser – og lounger – og et naborom med dansegulv og enda en bar. Torsdag kveld på LaWo er dagen for BIs studentkro. Arrangørene hevder at de ønsker seg studenter fra andre studieplasser også, men disse må betale dyrt i døra.
I den ene enden av lokalet får vi øye på en hems. Dette er VIP-loungen, blir vi fortalt. Den er reservert pamper fra SBIO, BIs studentforening. På avstand kan vi observere flere prominente karakterer med ymse studentverv som har funnet seg godt til rette i hemsen. Der vil vi inn.
Stilen på klientellet er som forventet: Gutta har dyre skjorter, raffe sleiker og barberer seg tydeligvis ofte. Mens jentene svinser rundt i kort-korte skjørt og har langt blondt hår.
Finnes det noen brunetter her i det hele tatt?
En ung gutt i dypt utringet, hvit t-skjorte reiser seg og begynner å chante noe vi bare må anta er BI-nasjonalsangen. Den går omtrent slik: «Vi! Er BI! Vi! Vi! Er BI! BI!». Klapp urytmisk og gjenta 50 ganger.
Stemningen er klart stigende og lokalet fylles av blide og – naturligvis – velkledde folk.
Mens to venninner på bordet ved siden av oss aner fred og ingen fare, dukker det opp en type med vannkjemmet hår og marineblå blazer. Han slår seg ned, introduserer seg, og drøyer ikke lenge med å fortelle at familien hans har en gård på Nesodden «som dere kanskje har hørt om». Den produserer økologiske pølser. Han har verken problemer eller skrupler med å sjekke opp begge jentene samtidig.
Straks får vi øye på en tilsvarende seanse ved et annet bord. En ny helt – med enda større baller – dukker opp. Han går løs på tre jenter av gangen.
Er det slik det gjøres på BI?
Bobler skal det pokkern meg være!
Etter hvert som kvelden forløper, øker intensiteten og volumet på musikken. Bøtter med sjampis materialiserer seg, det viftes med stettglass og det shottes. «Vasking» er nok foreløpig uaktuelt på studielån, men bobler skal det pokkern meg være, uansett! Om noen år, når de har fått toppjobbene sine, skal de gjenta dette, bare ganger tusen, på Aker Brygge, Solli Plass eller, hvis det går skikkelig bra, på Stureplan.
BI-kroen drar et publikum som vanligvis ikke er undertegnedes «crowd», men det er et bra og ryddig arrangement, med trøkk og god stemning, i et passende lokale. Det blir aldri noe VIP-hems på oss, men drømmen lever videre for de som foreløpig ikke er så priviligerte, men som tenker seg tilbake neste torsdag.
Stemning: Fire stjerner
Litt rart at BI-studentene begynner festen så sent – skal de ikke på skolen på fredag? Men når det omsider løsner, svinger det bra.
Sjekking: Tre stjerner
En gullgruve om du lar skam og redsel for å bli avvist ligge hjemme.
Lokale: Fem stjerner
Stort sett elegant og forseggjort, men tacky toalett.