Pensum

Hver uke utfordrer Universitas en student og en vitenskapelig ansatt til å gi tre anbefalinger om hva de mener bør være obligatorisk pensum for alle.

Arne Torp, professor i nordisk språkvitenskap, Universitetet i Oslo.

Bok: Kollektivt självmord av Arto Paasilinna. Når du har lest den, vil du kjenne som Per Sivle at «livet det er no det likaste lell». Og les den helst i svensk pocketutgave – billigst og gir en dåm av finsk.

Aktivitet: Vedhogging. Jeg har aldri vært maoist, men under den katastrofale kulturrevolusjonen ble visstnok alle akademikere sendt ei tid ut på landsbygda for å gjøre praktisk arbeid, og akkurat den ideen synes jeg vi kunne prøve her i landet også. Og i så fall ville jeg søke meg til vedbrigaden.

Reisemål: Internettur med Google Earth, Wikipedia og

Ethnologue. Denne turen går hvor som helst, og den koster ingen ting, verken privatøkonomisk eller miljømessig. Og når du har reist litt rundt på Google, kan du grave deg ned hvor som helst med Wikipedia på diverse språk. Og på ethnologue.com kan du lese om alle språk i verden.

Johan Erik Tunestam, leder i HFSU og initiativtager til et nytt litterært tidsskrift ved UiO.

Film: I dag har filmmediet tatt over funksjonen romanen hadde på 1800-tallet. Selv om det er en økt bevissthet rundt filmens posisjon i akademia, er Tolstoj og Flaubert likevel sterkere navn enn Tarkovskij og Godard. Filmkunnskap kommer til å bli mer likestilt med annen kulturkunnskap; men heller først som sist.

Musikk: Tenk dere ett emne der hver student skal, som en avsluttende semesteroppgave, skrive et forsvar der de rettferdiggjør hvorfor deres favorittmusikk skal studeres. For en litteraturviter er det interessant å se at «Wolf Like Me» av TV on the Radio bruker varulv som metafor, uten at ordet nevnes i teksten.

Praksis: Alle bør kunne ta et praksisemne. Særlig humanistene som ikke riktig vet hva de skal bruke kunnskapene sine til. Fakultetet tilbyr ikke dette ennå, men alle studentene kan melde seg inn i en forening – utbyttet dere får er uvurderlig. Finner du ikke noen som passer deg? Start opp selv, det er enklere enn du tror. Eller bli med i HFSU, vi mangler medlemmer!

Powered by Labrador CMS