Hip-pop fra østkanten

Publisert Sist oppdatert

Anmeldelse

# Det bare er sånn

# Av: Emiré og Lillebror

Plateselskap: Cosmos Music

Hiphop-duoen Emiré og Lillebror er tilbake etter fem års albumpause, med albumet Det bare er sånn. Det er et ekte comeback-album, allerede fra første låt. Albumet forteller om tiden etter førstealbumet, om pengene og damene, og selvfølgelig om hvorfor de er tilbake.

Det Nasty Kutt-produserte førstesporet, «Jobb», er ikke dårlig. Det er en nesten hardtslående låt om hvordan rapduoen er tilbake, og er det eneste sporet med en enkel, klassisk hiphop beat. Det er slike beats Emiré og Lillebror rimer best over.

Men når «Jobb» blir etterfulgt av popsangen «Godt Humør», kommer Erik og Kriss-vibben snikende. Refrenget er kjørt så hardt gjennom ekkomaskinen at det gjør vondt å høre på. Rytmen og flowen i spyttinga er fraværende, og de forsøker å rappe over en låt som ikke har et snev av hiphop i seg. Det er kanskje derfor refrenget fyller over to tredeler av sangen.

Emiré og Lillebror prøver også å gjøre en norskspråklig cover av Cheb Khaleds legendariske kjærlighetssang «Aicha». Det høres ut som om gutta har kjørt sangen gjennom Google Translate, bytta ut en bokstav i sangtittelen, og ikke gjort stort mer enn det. «Aisha» er, med andre ord, ikke en spesielt bra coverlåt.

«Henda Opp (Baosj Del II)» er oppfølgeren til deres største hit, «Avor – Baosj sangen» (sic). Beaten bringer tilbake minner om 50 Cent og G-Units storhetstid, og har en tung gangstarapfølelse over seg. Men teksten er lite oppfinnsom, og inneholder altfor mange påtvungne rim. Sammen med en middelmådig historiefortelling gjør det dessverre denne låta litt for tam til å være helt gangsta.

På resten av albumet rapper og synger Emiré og Lillebror om å være fattige, rike, kriminelle og snille om hverandre. Østkantsosiolekten er det eneste som skiller denne duoen fra flere av de andre norske «rapperne» som for tida spiller klissete kjærlighetsmusikk og dårlige partysanger på radioen og påstår at de driver med hiphop.

Det er så vidt plata kan kalles et hiphop-album. Emiré og Lillebrors tafatte forsøk på å være hardcore øskantgangstere blir så til de grader smadret av deres håpløse pop og party-frierier.

Powered by Labrador CMS