
Flukt fra forstanden
Er det egoistisk å ta sitt eget liv? Hvor lenge kan du forsvinne om du ikke ønsker å bli funnet? I Alt skal vekk møter vi en mann et sted i tjueåra med en depressiv kjæresete og en bror som bor i skogen. Begge foreldrene er døde. Når kjæresten legges inn på psykiatrisk sykehus bestemmer han seg for å dra fra Oslo.
Ferien blir til en kaotisk reise gjennom Gran Canaria og videre til New York med eneste mål å ordne dop og å skaffe mer penger til mer dop, alt framfor å måtte vende tilbake til det eneste som holder han i live, bokstavelig talt, broren han er så glad i. Det er to måter et menneske kan bli borte på: én er å stenge seg ute fra omverden, en annen er å dø. Dette er kontroverser hos hovedpersonen. Han vil forsvinne, men greier ikke velge hvordan, og imens beveger han seg gradvis mot selvutslettelse.
Debutant Bård Torgersen serverer destruktiv lesning fra ende til annen, med skildringer av et sykt, gjennompreget egoistisk samfunn. Dette samfunnet synes å være den samme over hele kloden for et menneske uten sosialt nettverk, et menneske som gir opp, og etterlates til seg selv. Torgersen lar oss aldri få vite noe ekstra, og det muntlige spåket, de korte setningene og kapitlene tvinger leseren til å tenke selv. Alt skal vekk er en fin, trist og ærlig bok om å miste forstanden.