
For spesielt interesserte
Gud være lovet! Alle SV-studenter med våte drømmer om fast kontorplass ved PRIO: Her er en unik mulighet til å bli bedre kjent med verdens mest omstridte person. Til dere som penser dere inn på den ledige stillingen i samfunnsfag ved Fitjar videregående skole: Les ei god bok i stedet.
Den lille mursteinen, hvis formål skal være å «demystifisere bin Ladens terroristnettverk», inneholder offentlige uttalelser, brev og intervjuer med den turbankledde herren amerikanske barn får høre historier om når de ikke vil legge seg om kvelden. Dette lykkes boka faktisk også med, og man får nesten litt sympati for gutta i Tora Bora som kjemper mot de onde amerikanerne.
Skjønt, Osama bin Muhammad bin Laden har ikke like mye på hjertet som de 506 sidene kunne tyde på. Den første delen koker ned til en oppfordring om å drepe alle amerikanere vi kommer over, måtte Gud være med dem. Skriftene vedrørende 11. september og følgende konflikter, er mer interessante. Bin Laden setter amerikansk utenrikspolitikk fra Hiroshima og fram til i dag opp mot muslimenes handlinger, og kommer fram til at det er USA, og ikke han, som er terroristene. Her har han faktisk et poeng, uten at det rettferdiggjør å kjøre fly inn i husene til folk. Argumentasjonen til bin Laden blir rett og slett litt for banal og ensformig i lengden.