Lys og lett elektronika
Slowpho
Hi-Fi Sounds For young Norwegians
VME
Det ligger alltid en fare i programmert musikk: Det kan bli kjedelig, uten innhold, livløst – et lappeteppe av andres lyder. Duoen Slowpho unngår alle disse farene i sin debut
Hi-Fi Sounds ...
Ved hjelp av flere gjester har Christian Watkins og Hilde Drange har fått til et lydbilde med mye liv. Lekende rytmer som i drum\'n\'bass. En jazz-trompet kommer inn her, en stilig bassgang der. Musikken er i helhet dyktig gjort. Mest inntrykk gjør Hilde Dranges vokal. En varm, god stemme. Et stort spekter. Og melodiene er fine. Vi sender en tanke til vokalist Skye i Morcheeba.
Det er mye tekst på denne platen, og det er fint. Men de kunne godt vært smidd noen ganger til. Det blir litt vel speisa: «Life so full of life, lies and forms into shades of emergency». Eller for mange ord: «Why oh why can`t I stop/ this insanity that wants to push me over the top...»
Men på sangen «Inhale» synes liksom alt å klaffe for Slowpho og Hilde Drange. Det er noe ur-aktig over uttrykket, og våre tanker går til Bjørk. Vokal, tekst og musikk står fint sammen. Hvert ord med inderlighet: «Inhale as we look at each other (...) Inhale and go on».
Slowpho har skapt et lyst elektronika-landskap. Vi ser for oss vintersol, god utsikt fra fjellheimen til sivilisasjonen. Turen over vidden kan være vakker. Men også forutsigbar, når det blir for mye i løyper andre før har gått.