Mental overdrive

Publisert Sist oppdatert

Anmeldelse

# Smala Sussie

# Regi:Ulf Malmros

# Sverige, 2003, Film i Väst, Sandrews

Da Erik får vite at hans kjære lillesøster, Smala Sussie, er forsvunnet, bærer det av gårde til gamle trakter, nærmere bestemt en eller annen bygd i Värmland, for å leke detektiv. Denne bygden er, slik det ofte er, ikke helt som andre bygder. Her finner man «Pølsa», en lavpannet filmelsker, Gerd, en psycho-bitch av en videobutikkinnehaver/doplanger, en nihilistisk og kompleksfylt snut, samt et knippe andre gærninger. Det er med andre ord duket for et realt bygdeshow, med intriger, svik, dop og røff sex.

Trass dette tilsynelatende overflatiske ytre, byr samtidig filmen på dypere temaer som fremmedgjøring og søskenkjærlighet. En kombinasjon av tørrvittig svensk humor og sosialdemokratisk alvor som utrolig nok funker, mye takket være en potent regi som spretter rundt i følelsesregisteret som en jojo. Er man et følelsesmenneske, som foretrekker te fra veldig store kopper, blir det latter til gråt og gråt til latter om hverandre. Dessuten er regissør Ulf Malmros\' omgang med stereotyper og klisjeer mer vellykket enn noen gang på denne siden av Tilsammans, noe et herlig skuespill bidrar til; Tuva Novotny portretterer det kyniske knarkhuet Smala Sussie med overbevisning!

Hvis du er en av dem som lukter tåpelig

Johnny Vang-faktor lang vei, er det bare å tenke om igjen. Smala Sussie er et herlig stykke film, og som om ikke det var nok, avslutter den med en real shoot-out på et sagbruk!

Powered by Labrador CMS