Schizofreni

Publisert Sist oppdatert

Anmeldelse

# Amulet

# All That is Solid Melts Into Air

# Sony BMG

Amulet har vært på turné. Formodentlig har de krangla, drukket wiskey, pult elleville kvinnelige fans og krøpet bortover asfalten i vill panikkangst. Etterpå har vokalisten og gitaristen besøkt hver sin psykolog, og resultatet er All That is Solid Melts Into Air.

Det blir schizofrent nok. På den ene siden: Til å være et hardcoreband er låtene mer varierte, melodiøse og lettere tilgjengelige enn det som er normen innenfor hardcore-scenen. Hardcoren ispedd rock og punk blir ofte slik. På den andre siden: å blande musikkstiler er som å blande ut saft, eller sprit om du vil; utrolig godt hvis mixen er riktig, men lett for tamt eller stramt. Det er kanskje derfor mange har vært på konsert med Amulet, men færre har platene. Musikken faller mellom to stoler: for spe for hardcorefansen, for hard og umelodiøs for rockerne.

Amulet er best når de river nedover halsen. Låta «Warpriest» minner om Rage Against the Machine på en rufsete dag – utrolig energisk og fengende. Sammenlignet med denne låten blir spor som «Above the law» (som det er flere av) et stort gjesp.

Amulet passer til sitt bruk; fantastisk på konsert, bra som bakgrunnsmusikk til en skatevideo eller som festtrigger på vorspiel. Men sett under ett er plata for ujevn til at jeg klarer å svelge den i en slurk.

Powered by Labrador CMS