Uforløst spenning

Publisert Sist oppdatert

Anmeldelse

# Asbjørn Krag

# Konserten

# Baskervill forlag

Asbjørn Krag aka forlagssjef Tom Rasmussen i Baskerville lar deg sitte igjen med kuken i hånda etter et langt og inderlig forspill.

Nok sex-analogier! La meg heller si det med film. Historien er lagt opp som en spenningsfarse i Guy Ritchie-stil, med to amatørskurker på dypt vann omgitt av store penger, forbryterligaer, jurister og andre kjeltringer.

Hans Olav og Sørlendingen, to småfisk på det illegale kunstmarkedet, har stjælt et stjælt barokkmaleri. Så blir de frastjælt dette. Hvis de ikke får tak i det igjen, blir de spist av større fisk. Utenlandsk storfisk som snakker engelsk med rar aksent. Om ikke advokaten, som er Hans Olavs svigerfar og kynisk kunstsamler, får dem ut av knipa. Forviklinger og intrikate handlingsmotivasjoner driver fortellingen på en underholdende måte. Det er til tider spennende, selv om noen av situasjonene minner mer om Olsenbanden enn Ritchies Lock, Stock and Two Smoking Barrels.

Boka er helt grei tidtrøyte inntil slutten nærmer seg, og den brått tar en vending a’la From Dusk till Dawn. Eller mer som Ghostbusters, egentlig. Alt du trodde boka skulle gi deg svar på oppløses i no’ merkelige spøkelsesfortellinger, og ingen av intrigene i boka forfølges. Har ikke følt meg så snytt siden DaVinci-koden.

Powered by Labrador CMS