Uredd og ambisiøs

Publisert Sist oppdatert

Anmeldelse

# Kristin Tosterud Holte

# Gjesten

# Cappelen (191 s.)

Kristin Tosterud Holte (f. 1977) er debutant, hvilket skulle tilsi korte, alvorlige prosastykker om problematisk eksistens, eventuelt en tekst i ungdoms-tv-stil om å være ung kvinne, helst i Oslo eller Bærum.

Tro om igjen.

I en verden der unge kvinner kun spiller biroller, forlater en middelaldrende hotelleier sin kone og sin hverdag for å legge ut på en smått absurd reise; gjennom ulike land, språk og drømmesyn. I utgangspunktet er målet for reisen å finne Andrej, den unge russeren som gjestet hotellet hans. Etter hvert som reisen skrider frem, via klostre, fransk riviera, sekter og nordafrikansk hete, blir det mer og mer usikkert hva som egentlig er turens mål.

Intet mindre enn troens og språkets vesen står sentralt i denne romanen, noe som tydeliggjøres av sitater på latin, italiensk og fransk, tanker om oversettelsens umulighet og forbindelsen mellom en manns språk og hans natur. Hvordan sette ord på Gud uten å miste troen i samme bevegelse? Holte satser stort og kommer rimelig godt fra det; hun er heller ikke redd for å skrive seg inn mot både fransk symbolisme og en

Naked lunch-aktig absurdisme, uten å legge skjul på referansene.

Gjesten er ikke like stramt komponert hele veien, og ikke alle absurditetene virker å være like motiverte. Allikevel er dette alt i alt en flott fabel, kjølig distansert og intens på samme tid.

Powered by Labrador CMS