MAKTKAMP: William Mann og Patrycja Nowak som Macbeth og Lady Macbeth. Nowak som sterke Lady Macbeth har gjort en bemerkelsesverdig karakterendring fra uskyldige Julie i forrige oppsetning.

Blodig for de modige

Når Oslo Shakespeare Company (OSC) utfordrer en gammel forbannelse, er det dømt til å få følger.

Publisert Sist oppdatert

En ekte skuespiller skal ikke nevne Macbeth høyt fra scenen uten å spytte tre ganger, gå ut av rommet, banke på, for så å komme inn igjen. OSC har ikke fulgt dette ritualet. Og etter at teatergruppen begynte å øve inn stykket, har ulykken forfulgt dem. Kontoret deres har blitt oversvømt, PC-en deres har gått i stykker, regissøren har blitt skadet og de har trykket 800 plakater uten at datoene for oppsetningene har kommet med.

OSC er modige eller dumdristige. Forbannelsen er ikke til å spøke med, og flere skuespillere har falt om død på scenen under tidligere oppsetninger av Macbeth. Andre har fått hjerteinfarkt når teppet har falt.

Tar sjansen

Teatertruppen vet at de løper en stor risiko ved å sette opp Macbeth, men klarer likevel ikke å holde fingrene borte fra Shakespeare.

– Stykket har alt, sier regissør William Mann begeistret.

– Mord, sex, kjærlighet, overnaturlighet, spøkelser, vold. Karakterene uttrykker en ny følelse i hver eneste scene, du kan ikke finne dette noe annet sted enn hos Shakespeare.

Mann er ikke bare regissør, men innehar også tittelrollen som selveste Macbeth.

Egenskapene hos Shakespeares karakterer finner man i seg selv. De er aldri bare onde eller dumme.

– Macbeth er intelligent og sterk. Han kunne ha blitt god men blir så ond, forklarer Mann.

Macbeth spilles på Teaterscenen på Chateu Neuf 3. – 10. desember klokken 20.00.

Powered by Labrador CMS