Boligpolitikk

Litt støy eller hjemløshet?

Studenter skvises av hodeløs boligpolitikk. Det vil vi gjøre noe med.

I slutten av januar ble det kjent at Statsforvalteren står i veien for 400 nye studentboliger på Økern i Oslo. Årsaken er et krav om at alle boenheter skal ha en «naturlig stille side», noe leilighetene i det ikoniske Tillit-bygget – som ligger midt i et veikryss – visstnok ikke har. 

Leder i Velferdstinget i Oslo og Akershus, Elisabeth Evelyn Gjedrem, sier til NRK at Velferdstinget har vedtatt en resolusjon der de ber om at studentboliger får unntak fra støykravet. 

Resolusjonen er en påminnelse om at Regjeringen må endre de rigide reglene som skaper boligmangel for studenter. 

Studenter har noen av de dårligste forutsetningene på boligmarkedet – spesielt der flere av dem har lyst til å bo – altså sentrumsnært i byene. Og nå ligger det an til at studentboligmarkedet skal bli enda verre i tiden fremover. 

EU-kommisjonen annonserte nemlig i oktober en ambisiøs utvidelse av Erasmus- programmet. Erasmus er et EU-finansiert program som støtter internasjonal mobilitet. Norge er med i programmet som assosiert land, som gir norske studenter og institusjoner samme muligheter som i EU-landene. Dette gir norske studenter enkel tilgang til universiteter i hele Europa, og europeiske studenter tilgang til norske universiteter. Frp mener det er viktig at norske studenter har tilgang til europeiske universiteter. Vi har derfor alltid vært positive til Erasmus-programmet. 

Men det som nå skjer, får alarmklokker til å ringe. EUs utvidelse gjennom Pact for the Mediterranean gjør at land i Nord-Afrika – som Marokko, Tunisia, Algerie og Egypt – nå blir omfattet av Erasmus-programmet. Målet er å få mer utveksling og lettere visumprosesser for studenter fra disse områdene. 

Det bor til sammen rundt 225 millioner mennesker i de aktuelle landene. En så stor utvidelse av Erasmus-området vil med stor sannsynlighet føre til at flere studenter fra Nord-Afrika vil komme på utveksling til Norge. Det vil skape et ytterligere press på studentboligmarkedet. 

Studentboligene er allerede under enormt press, og Frp har tidligere påpekt hvor urettferdig det er at studentsamskipnadene prioriterer utenlandske studenter foran norske. 78 prosent av studentboligene som ble delt ut i Oslo i august 2025, gikk til utenlandske studenter. 

Totalt har SiO 9800 studentboliger, og utenlandske studenter står for cirka 30–35 prosent av dette. 

Vi må få slutt på at norske studenter blir nedprioritert foran utenlandske studenter i tildelingen av studentboliger. Med EUs utvidelse av Erasmus-programmet risikerer vi ytterligere forverring av forholdene for norske studenter. 

At regjeringen fjernet kravet om at studieavgiften må være minst kostnadsdekkende for studenter fra land utenfor EØS og Sveits, er problematisk nok.

Når Erasmus-programmet utvides slik EU gjør nå, vil dette skape større press på systemet og føre til en enda verre situasjon på boligmarkedet for norske studenter. 

Fremskrittspartiet mener at vi burde fjerne krav om både utslippsfrie byggeplasser og urimelige miljøkrav. Vi burde få Plan- og bygningsetaten til å effektivisere, og vi burde innføre en full regelstopp de neste 5 årene. Dette vil gi utbyggerne mulighet til langsiktig planlegging. Samtidig bør vi stille flere tomter til rådighet, og sørge for at byggingen kommer i gang. 

For studentene vil vi også få på plass viktige tiltak for å styrke deres økonomi. Vi vil fjerne avkortningen på inntekt i studiestøtten, øke studiestøtten til 1,5G og heve frikortgrensen til 150.000kr. 

Hvert år står 6-7000 studenter i boligkø. Da er det absurd å hindre flere hundre studentboliger å tas i bruk fordi det ikke er stille som i graven i tomme høyblokker midt i Oslo.

Powered by Labrador CMS