Klisjéepos fra Blindern

Studentteatrets kor «Fuglane» tar samfunnspornografien i vold med klisjeen som våpen. I den nyskrevne forestillingen Et studenterliv får sliterne på ex.phil. scenisk stemme. Historien dreier seg om hvilke strabaser førsteårsstudenter møter.
– Veldig «musical-musical», om du skjønner hva jeg mener. Vi spiller bevisst på klisjeene, sier regissør Agnete Nygaard (25).
Med «klisjeer» mener hun svulstige kjærlighetshistorier, trøbbel med Lånekassen og sleipe partyjenter. Med andre ord et svært gjennomsnittlig semester.
– Det kunne like gjerne vært deg eller meg det handlet om. Folk vil synes det er morsomt fordi de kjenner seg igjen, tror Nygaard.
Det er Kristian Børresen (27), mattestudent med stort hjerte for musikalmusikk, som står for forestillingens melodier. I tillegg til å angripe musikalverdenens mange klisjeer med et ironisk skråblikk, dyrker han dem også til fulle. Børresen mener det er genialt at musikalen som sjanger ikke gir seg ut for å være noe annet enn ren underholdning.
– Dessuten er det både absurd og morsomt med scener som bryter ut i sang!
Det er ikke bare de typete rollefigurene som fra før er velbrukte på musikalscenen. Ifølge Børresen byr musikken på pompøs camp i ekte Grand Prix- og Lloyd Webberånd, men også med flere nyskapende tilsnitt. Børresen har blant annet hentet elementer fra R.E.M. og White Stripes, og beskriver forestillingen som en «rytmisk musikal».
– Jeg har hatt lyst til å holde meg unna de klassiske strykerne, og fokusere mer på perkusjon og piano, sier han.
Tid og sted for urpremieren er førstkommende fredag, Lillescenen på Chateau Neuf.
Den påfølgende uken spilles musikalen mandag til lørdag, med unntak av tirsdag. Spillestart er klokken 20.