Kritisk til reklameinvasjon

Aksjonistbevegelsen Adbusters reagerer på SiOs promoteringskampanje for ledige hybler. – Kampanjen har en invaderende tetthet, sier student Tage Wester i Adbusters Norge.

Publisert Sist oppdatert

Sist uke fikk Blindern-campus likhetstrekk med et Ikea-lokale. Hvite «prislapper», festet til all slags gjenstander lyste mot studentene da Studensamskipnaden i Oslo (SiO) kjørte en massiv promoteringskampanje for ledige studenthybler 11. og 12. februar.

– Denne typen intensiv reklame fungerer som selgere, kommer etter deg og pusher ting på deg, sier psykologistudent Tage Wester, som er redaktør i en kommende norsk versjon av Adbusters-magasinet.

Han påpeker at Adbusters ikke er imot reklame, men ønsker seg en mer nyansert mediedebatt og vil verne om det mentale miljøet.

– Denne kampanjen er et eksempel på en tendens jeg misliker.

Selvransakelse

Hver morgen kan man se studenter stå og glippe med trøtte øyne mot flimrende, roterende og fargesprakende reklameplakater på t-banestasjonene. Vogntoget slynger seg inn på stasjonen, vi trer inn i et reklamepolstret rør, og humper oppover mot Blindern, fra Kvikk Lunsj-skilt til Kvikk Lunsj-skilt.

– Reklame på vegger, tak, langs linja, på stasjonene, 7-Eleven – før du kommer opp til Universitetet har du fått nok, sier Wester oppgitt.

Arbeidet med det norske Adbusters-bladet er godt i gang, med en stab på over 50, og en kjerneredaksjon der fire av sju redaksjonsmedlemmer studerer ved UiO. De vil jobbe for ordentlige føringer på reklamebruk.

– Sånn som det er nå, er det jo fritt frem. Vi trenger en selvransakelse i reklamebransjen, mener Wester.

Metabusting

Likheten mellom Ikeas prislapper og SiOs kampanje er et eksempel på såkalt busting, eller parodiering av kjente reklamer og merkevarer. Dette er et virkemiddel Adbusters selv bruker i sine kampanjer, men som blir stadig vanligere innad i reklamebransjen.

Hva tenker dere når deres egne metoder blir brukt av den bransjen dere går ut mot?

– Da må vi ta dem på det igjen. De kan ikke buste at vi buster at de buster oss, ler Wester.

Det norske Adbusters-bladet forventes å komme etter sommeren, og tross et enormt engasjement, sliter de litt med økonomien, i likhet med sitt canadiske moderskip.

– Vi tjener jo ikke akkurat penger på reklame i bladet, sier Wester.

  • ## Adbusters Media Foundation har base i Canada, og gir ut Adbusters Magazine, en non-profit utgivelse som distribueres til 60 land.
  • # Kritiske til massemedias og konsumindustriens påvirkning og produsering av mening og behov.
  • # Kjente aksjoner i Norge: Papirfly-krig mellom Bush og Saddam inne på Oslo City. Rundlurte riksmedia ved å late som om de ga ut reklamefinansierte gratisbibler.*
Powered by Labrador CMS