Gode nyheter
Horrible tilstander
Situasjonen colombianske studentpolitikere befinner seg i er drøy, trist og umenneskelig. Det er vanskelig for norske studenter å forestille seg at Studentparlamentet ved Universitetet i Oslo sine medlemmer skulle fått drapstrusler i posten for sitt studentpolitiske engasjement, men dette er blodig realitet i Colombia. Så blodig at studenter dør for sitt politiske engasjement.
Det er ikke bare i Colombia det skjer drøye overgrep mot studenter. I en notis på dagens «Omverden»-spalte kan man lese om overgrep mot studentpolitikere i Zimbabwe, studenter som ble så mishandlet av opprørspolitiet i landet, at de knapt kunne stå på beina. Og om menneskene som viste sympati for disse studentene, som ble arrestert.
Det er flott at norske ungdomsorganisasjoner engasjerer seg i problemene og gjør et aktivt arbeid for å fortelle norske studenter hva som skjer utenfor våre landegrenser – for jo flere som vet, jo mer press kan man sette på landenes regimer.
Mye negativt kan sies om Lånekassen: utallige ubesvarte anrop fra kunder og endeløse telefonkøer er blant de største frustrasjonsmomentene.
Lånekassen har tidligere vært flinke til å legge seg flat, og nå er det gledelig å se at den tar problemene på alvor og faktisk satser på å løse dem. En målsetning om å øke bemanningen og betjene 400 000 flere samtaler, er en god nyhet for studentkundene.
Nå blir det spennende å se hvorvidt Lånekassen når sine målsetninger, og om kundene faktisk rykker fremover i telefonkøen.