Mangelfullt tilsyn
Da Stortinget bestemte seg for at en vassen formulering i Universitets- og høyskoleloven var nok for å sikre studenters arbeidsmiljø, manglet det ikke på kritiske stemmer som mente at paragrafen ikke ville ha noen effekt. Tallene fra Arbeidstilsynet i Oslo gir langt på vei kritikerne rett når vi ser at både klager og tilsyn er nærmest fraværende.
Få klager på arbeidsmiljøet betyr nemlig ikke at det er lite å klage på. Når informasjon om rettigheter er fraværende vil rettighetenes eksistens alene kun fungere som en sovepute. De store og reelle problemene knyttet til studenters arbeidsmiljø er tilslørte dersom få klager tolkes som få utfordringer.
Arbeidstilsynet skal foreta kontroller på forskjellige arbeidssteder for å undersøke forholdene også der det ikke foreligger en klage. Det er skremmende at de ikke har tatt en eneste stikkprøve ved hele Universitetet i Oslo (UiO) siden 2005, og enda mer skremmende når konklusjonen er at få klager i utdanningssektoren betyr bedre forhold enn på arbeidssteder ellers. I befolkningsgrupper med lav klagebevissthet må reaksjonen være flere, ikke færre, kontroller og stikkprøver.
Forøvrig undrer man seg over om det er korrekt at UiO lykkes så bra med å løse problemene på lokalt nivå når man samtidig ikke har oversikt over antallet klager og hvor mange som har løst seg. UiO må gjennomføre tiltak for å få på plass en bedre informasjon om klagemuligheter, og gode rutiner for rapportering – og så bevise at det hjelper å klage.
Hit med penga
Grünerløkka studenthus, også kalt Siloen, må gjennom en total utskifting av alle bad. Årsaken er helt åpenbart mangelfullt håndverk fra en entreprenør som har vist liten respekt for bransjenormer og akseptable standarder for bygg. Studentsamskipnaden i Oslo skal ha honnør for å ha gått grundig gjennom saken da mistankene om dårlige konstruksjoner meldte seg, og det er beroligende å se at beboerne i Siloen er fornøyde med behandlingen de har fått under forholdene. Når det gjelder de 60 millionene renoveringen koster, har vi bare én beskjed til entreprenøren: Hit med penga!