Gransk fagene
Studentoppstand
Mange opprør har begynt i Frankrike. Det betyr ikke at de siste urolighetene på dagens franske universiteter nødvendigvis vil bli et nytt sekstiåtteropprør, men det er likevel grunn til å følge med når engasjementet blant franske studenter nå koker over.
Statsminister Dominique de Villepin, som tidligere blant annet har markert seg som en kraftfull kritiker av USA-president George W. Bush, kan nå få sine egne presidentambisjoner senket av sinte studenter. Bakgrunnen? Et forslag om å kraftig innskrenke arbeidstakerrettighetene for unge under 26 år.
Nå virker kanskje ikke fransk arbeidslovgivning umiddelbart som noe veldig relevant for norske studenter. Selv i dagens EØS- og EU-virkelighet er det ikke stor sjanse for at den loven vil få grensekryssende rettskraft, og svært mange norske studenter er det nok heller ikke som vil ende opp som franske arbeidstakere innen fylte 26.
Men det er likevel relevant nok til at store deler av Velferdstinget velger å gi franske studenter sin støtte. Og selv om en støtteerklæring fra studentpolitikere i Oslo neppe vil være tungen som tipper Villepin-vektskålen over i studentenes favør, må det likevel være inspirerende for norske studentaktivister å se at det finnes situasjoner hvor studenter også i dag kan sette dagsorden.
På et skikkelig studiested bør strengt tatt alle dager være fagkritiske dager. Tross alt er det i høy grad for å være kritiske og faggranskende vi er her. Men det er ingen grunn til å la være å markere Fagkritisk dag skikkelig når den først kommer. Vi oppfordrer herved alle Universitas-lesere til å delta på arrangementene onsdag 15. mars, og gjerne til å ta med seg tanken bak inn i alle faglige sammenhenger.