
La oss få gjøre jobben vår
Å styre mot underskudd ville vært usolidarisk overfor studentene som kommer etter oss.
I lederen i Universitas 10. april stiller ansvarlig redaktør Dagny Mathilde Mohn spørsmål ved SiOs overskudd for 2024. SiO tilhører studentene i Oslo og Lillestrøm, og det er bra og viktig med diskusjon rundt økonomien vår.
Det er en god nyhet at SiO går med overskudd. Siden 1939 har samskipnaden vår vært et samarbeidsprosjekt mellom studenter fra fortid, nåtid og fremtid. Sunn økonomisk drift og et moderat overskudd gjør at vi kan overlevere et velfungerende SiO til kommende studentgenerasjoner. Å styre mot underskudd ville vært usolidarisk overfor studentene som kommer etter oss. En lønnsom drift gjør at vi for eksempel kan ta opp lån til nye boligprosjekter, og investere i vedlikehold av boligene våre - for å nevne noe.
Det er en god nyhet at SiO Mat og Drikke totalt sett har reetablert lønnsomhet. Det skjer etter tøffe år med pandemi og underskudd. Prisene i SiO-kantiner settes ikke for å maksimere profitt, men for å dekke de reelle kostnadene vi har. Grunnen til at SiO Mat og Drikke går med overskudd er blant annet at ikke-studenter kjøper mat og drikke hos oss. Studentsegmentet til SiO Mat og Drikke gikk faktisk med underskudd i 2024. Ikke-studentsegmentet gikk i pluss. Det gjør at serveringstilbudet totalt sett gikk med overskudd.
Det er ikke sånn at overskuddet til SiO går til “fancy leilighetskomplekser som kun et fåtall av studentene har råd til”.
Leieprisene på Vulkan Studenthus er blant de høyeste vi tilbyr. Men de er langt ifra representative for hele boligtilbudet vårt. Flesteparten av boligene våre ligger godt under markedsleia i Oslo. I boligporteføljen vår har nesten 70 prosent av studentboligene en husleie under 8000 kroner og en fjerdedel av boligene ligger under 6000 kroner. Flere boliger har månedsleie på rundt 4000 kroner. Vi jobber alltid for å få ned leieprisen så mye som det går an. Det er ikke sånn at overskuddet til SiO går til “fancy leilighetskomplekser som kun et fåtall av studentene har råd til”.
SiO er en ideell aktør, men vi må ha et moderat overskudd for å kunne løse oppgavene våre.