«Tull og tøys»
«Tull og tøys» sier Aftenpostenjournalist Dag Herbjørnrud til Universitas 16. oktober, etter å ha blitt motsagt i sin påstand om at jeg «bygger på» psykologiprofessoren J. Philippe Rushton i min artikkel om rasisme i 1997- utgaven av Store Norske leksikon.
Herbjørnrud har i sin bok, og i radio, forsøkt å klistre meg til Rushtons navn ved å hevde at han kan dokumentere at jeg bygger på Rushton i min artikkel. Den eneste «dokumentasjon» han gir, er en påstand om at jeg har gjengitt en uttalelse fra Rushton om at forskjellige populasjoner har utviklet seg relativt separat i ca 100 000 år. «Dette er nemlig psykologens mer og mindre private teori », hevder Herbjørnrud, samtidig som han påstår at slike teorier avvises av «verdens ledende genetikere, arkeologer og antropologer»
Det er feil at dette er en privat teori til Rushton, og det er feil at jeg har hentet utsagnet fra ham. Mine referanser er standardverker om humangenetikk og språkhistorie. Tidsangivelsen basert på humangenetikk er hentet fra Luigi Luca Cavalli-Sforza og Francesco Cavalli-Sforza, The Great Human Diasporas. Readings, Massachusetts 1995, s. 123, og den språkhistoriske tidsangivelse kan vi finne hos Merritt Ruhlen: The Origin of Language. Tracing the Evolution of Mother Tongue, NY 1994, s.150.