Olje i høyesterett

Potetskrella
høyesterett førdefjorden natur og ungdom olje

24. - 27. august foregår Greenpeace og Natur og Ungdom sitt klimasøkamål mot staten i Høyesterett, skriver NRK. Miljøvernorganisasjonene har saksøkt staten for å ikke ha undersøkt den globale påvirkningen på klima fra forbrenningsutslipp, før de godkjente tre olje- og gassfelt: Tyrving, Breidablikk og Yggdrasil. Søksmålet startet for tre år siden, og organisasjonene har vunnet i to instanser, Tingretten og Lagmannsretten.

Denne gangen skal saken behandles i storkammer i Høyesterett, noe som bare gjøres i særlig viktige saker. Det betyr at 11 dommere skal delta. Til vanlige er det fem dommere.

Det blir spennende å se hva regjeringen gjør om organisasjonene vinner i den høyeste instansen. Vil de gjøre det samme som da gruvedumpingen i Førdefjorden ble kjent ugyldig like før sommeren? Altså ingenting? Vi får vente å se.

Powered by Labrador CMS