Quiz uke 11
Gira på en quiz i lunsjen? Sjekk ut Universitas' ukentlige quiz!
1. Hvorfor er Felicia Erikson i nyhetsbildet om dagen?
2. 35 millioner kroner er satt av til å hindre at det 1500 kvadratmeter store takmaleriet til kunstneren Hugo Lous Mohr blir ødelagt, men i hvilket bygg befinner det seg?
3. 8. mars ble det utnevnt en ny leder av Iran, men hva heter han?
4. Hvilken havstrøm gjør klimaet i Nord-Europa mildere enn breddegraden tilsier?
5. Hvilken fjellkjede ble dannet ved kollisjon mellom den indiske og den eurasiske platen?
6. Hvilken avtale fra 1939 mellom Adolf Hitler og Josef Stalin inneholdt en hemmelig protokoll om deling av Øst-Europa?
7. Hvilket slag i 1066 førte til normannisk erobring av England?
8. Hva heter kapteinen som ofte er følgesvenn av Hercule Poirot?
9. Til tross for de mange historiene om Sherlock Holmes har han kun figurert som hovedperson i fire romaner av Arthur Conan Doyle. Nevn én av dem.
10. Hvem skrev The Great Gatsby?
11. The Great Escape er en film fra 1963 med en rollebesetningen fylt av blant annet Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn og Richard Attenborough, men hva er det de rømmer fra?
12. The Greatest Showman er også et periodedrama, men om noe helt annet. Hvem er hovedkarakteren som spilles av Hugh Jackman?
13. Tilbake til Sherlock Holmes, mer spesifikt den nye serien Young Sherlock: Hvem spiller moren hans i serien, som også er kjent fra roller i seriene Californication og The Crown, samt filmer som The Truman Show og Ronin?
14. Vi kan igjen følge hendelsene til Familien Bridgerton i en ny sesong, men hvilket nummer i rekken av sesonger har denne?
15. Hvilken lov beskriver sammenhengen mellom trykk og volum i en gass ved konstant temperatur?
16. Hvilken type stråling har lengst bølgelengde i det elektromagnetiske spekteret?
17. I hvilket år inntraff disse hendelsene? Første flyvning av en Boeing 747 gjennomføres, avisen Klassekampen etableres, Abbey Road av The Beatles kommer ut, Woodstockfestivalen arrangeres, formel 1-fører Michael Schumacher blir født og den amerikanske presidenten Dwight D. Eisenhower blir født.
18. Fjerde runde av cupen i herrefotballen ble spilt i helgen som var. Der møttes blant annet Fredrikstad og Sarpsborg til rivalduell, men hvordan endte det?
19. Den engelske FA-cupen hadde også sin fjerde runde i helgen, der den walisiske klubben Wrexham holdt på å slå Chelsea. Førstnevnte klubb er kanskje først og fremst kjent for sine to amerikanske eiere. Nevn én av dem.
20. Årets formel 1-sesong har startet, men i hvilket land gikk det første løpet?