Slappe britiske studenter
STORBRITANIA: Britiske studenter er de «minst hardtarbeidende i Europa», melder Reuters. Det er en rapport fra the Higher Education Policy Institute (HEPI) som får eksperter til å slå alarm: Forskningsrapporten viser at britiske studenter kun bruker 20 timer ukentlig i snitt på studier – inkludert både forelesninger og lesing hjemme. – Rapporten stiller noen utfordrende spørsmål til de som styrer universitetene, sier HEPI-rapportens medforfatter Bahram Bekhradnia. Han frykter at britiske universiteter kan tape internasjonalt terreng etter avsløringen. Årsaken til den lave tidsbruken forklares blant annet med at mange av de 15 000 studentene i undersøkelsen har deltidsjobber ved siden av studiene. – Vi vil advare mot forhastede konklusjoner basert på undersøkelsens begrensede størrelse, repliserer en talsmann for Universities UK.
Spår budsjettrekord
TRONDHEIM: Førsteamanuensis ved Institutt for samfunnsøkonomi ved NTNU, Egil Matsen, sier til Under Dusken at han tror det på høstens statsbudsjett vil brukes mer penger enn noen sinne. – Regjeringen må satse på høyere utdanning det kommende året. Kunnskapsministeren sa at 2007 var et hvileskjær. Jeg tolker det slik at det bare skulle vare i ett år. Politisk vil regjeringen tape mye på å fortsette å kutte innen høyere utdanning og forskning, sier han. Leder for Studentparlamentet ved Høgskolen i Sør-Trønderlag håper pengene investeres i studiestøtte. – Dem støtten vi får er langt fra god nok, blant annet med tanke på de høye boligprisene i Trondheim, sier han.
Zimbabwe-studentpolitikere løslatt
ZIMBABWE: To studentpolitikere fra University of Zimabwe students union ble løslatt forrige onsdag etter å ha betalt bøter, melder allafrica.com. De to ble arrestert forrige tirsdag, og skal ha blitt brutalt mishandlet av politiet mens de var arrestert. Årsaken for arrestasjonen var en demonstrasjon vedrørende boligmangelen og problemene den medfører for studenter ved University of Zimabwe.
Spiseforstyrrelser på UiS
STAVANGER: Mange studenter ved Universitetet i Stavanger (UiS) sliter med spiseforstyrrelser, mener psykolog ved Studentsamskipnaden i Stavanger (SiS), Udesh Kanages Anda. Dette ifølge portalen Studentmediene i Stavanger. – Vi lever i et samfunn i dag som legger mye fokus på kropp og utseende. Både for jenter og gutter. Vi assosierer det å være slank med det å være vellykket, sier Anda. Det finnes ingen konkrete undersøkelser om problemstillingen på universitetet. Leder for Studentorganisasjonen StOr, Kristine Skogsrud Nesvik, mener det ikke er nødvendig med statistikk for å ta tak i problemet. – SiS strekker ut en hånd, og de som sliter med spiseforstyrrelser må ta den selv, sier hun.