Streikene fortsetter

Publisert

FRANKRIKE: Protestene mot statsminister Dominique de Villepins endringer i arbeidslovgivningen fortsatte tirsdag 4. april med det organisatorene håpet skulle bli den største markeringen hittil, melder nyhetsbyrået Associated Press. President Jacques Chirac signerte søndag en moderert versjon av loven, men motstanderne, både i fagforeninger og studentorganisasjoner, krever nå at den nye loven forkastes i sin helhet. – Vi står på terskelen til seier, uttalte studentleder Bruno Julliard til AP.

Frykter overstyring

USA: Religiøse amerikanske universiteter, med blant andre det mormonske Brigham Young-universitetet i spissen, jobber hardt for å fritas fra en rekke nasjonale akkrediteringskrav, spesielt knyttet til pensum og krav om mangfold i ansettelsesprosesser, skriver den amerikanske avisen Salt Lake Tribune. – Det handler ikke bare om homofile og lesbiske. Det er en rekke ting religiøse universiteter bekymrer seg for: Kommer de til å gripe inn i pensumet vårt? Vil de si at vi ikke kan ha kurs i Bibelen eller Mormons bok? sier Joe Cannon, formann i delstaten Utahs republikanske parti og ansatt lobbyist i saken, til Salt Lake Tribune.

Australierne kommer

AUSTRALIA: Australske myndigheter vurderer nå tiltak for å hjelpe flere australske studenter å studere i utlandet, melder den australske rikskringkastingen ABC. Utspillet kommer fra den australske utdanningsministeren Julie Bishop i anledning Internasjonalt utdanningsforum i Brisbane. – Hvor lenge kan handelsbalansen være for eksempel 60-80.000 kinesiske studenter i Australia, men bare 1000 australske studenter i Kina? spør Bishop.

Slo studentene

BAHRAIN: Et lærerlag bestående av PR-foreleser Scott Sullivan, regnskapslærer Abdullah Al-Hadrami, IT-foreleser Fadhel Hussain og økonomene Mike Lewicki og Paul Clancy stakk av med seieren i University College of Bahrains årlige bowlingturnering for lærere og studenter, melder avisen Gulf Daily News. To rene studentlag stakk av med sølv- og bronseplass i konkurransen, som ble arrangert på Funland Bowling Center, forteller avisen.

Powered by Labrador CMS