VIL IKKE KOMPROMISSE MED STUDIEKVALITETEN. På tross av store utfordringer med den kommende yngrebølgen vil ikke rektor Ole Petter Ottersen la det gå utover studiekvaliteten.

Ekstrem plassmangel ved UiO

Vanskelig å få leseplass? Lei av å ha undervisning i alt for trange seminarrom? Det blir ikke bedre på sikt.

Publisert Sist oppdatert
NYOPPUSSET: Slik vil det se ut når preklinisk odontologisk står ferdig til høsten.

*Plassmangel ved Universitetet i Oslo:*

  • Universitetet i Oslo (UiO) har minst areal per student. I forhold til totale arealtall har:
  • NTNU: 33 prosent mer enn UiO.
  • Universitetet i Bergen: 27 prosent mer enn UiO.
  • Universitetet i Tromsø: 48 prosent mer enn UiO.
  • Arealunderskuddet ved UiO, som er på 27 600 kvadratmeter, tilsvarer litt over to bygg på størrelse med Eilert Sundts hus (Det samfunnsvitenskaplige fakultet).
  • UiO har også et vedlikeholdsetterslep på allerede eksisterende bygninger, som totalt ligger på rundt fem milliarder. Siden 2004 har samlet vedlikeholdsbudsjett økt fra 32 millioner til 95 millioner.
  • Kilder: Database for statistikk om høyere utdanning (DBH), «Forvaltning av UiOs bygningsmasse» fra Teknisk avdeling ved Universitetet i Oslo, «UiO – Masterplan for universitetets områder», sluttrapport 2007

I 2007 gjorde Teknisk avdeling en undersøkelse som viste at ved Universitetet i Oslo (UiO) hadde et beregnet arealunderskudd på nærmere 30 000 kvadratmeter. I dag er situasjonen omtrent den samme, og de nærmeste årene forventer Kunnskapsdepartementet (KD) en økning i studentmassen på opptil 100 000 studenter.

– Må prioritere

Studentparlamentet er bekymret for den varslede studentveksten og mener universitetet er nødt til å prioritere rehabilitering og nybygg

– Vi får stadig henvendelser om mangel på arbeidsplasser for studenter og stipendiater. Dette gjelder særlig Det samfunnsvitenskaplige- (SV) og Det humanistiske fakultet (HF), sier studentparlamentsleder Mari Helén Varøy.

Hun mener at det burde utarbeides en oversikt over hvor mange studenter det er mulig å ha i et gitt seminarrom.

– Slik det er i dag blir studenter presset inn i alt for små rom, sier hun.

Rektor ved UiO Ole Petter Ottersen er klar over at arealsituasjonen ved UiO er presset, men kan ikke si noe konkret om hvor smertegrensen for inntak av nye studenter går.

– Vi skal være solidariske overfor samfunnet og ta imot studenter. Samtidig må vi være solidariske overfor de som er på innsiden og at ikke kvaliteten på utdanningen lider, sier Ottersen.

Vedlikeholdsetterslep

I tillegg til å slite med plassmangel for studenter og ansatte, har UiO et vedlikeholdsetterslep på rundt 5 milliarder. Fra 2004 har vedlikeholdsbudsjettet økt fra 32 millioner til 95 millioner.

Ifølge teknisk direktør ved UiO, Frode Meinich, er manglene på Det matematisk-naturvitenskaplige fakultet (MatNat) så store at det er fare for at deler av bygningene må stenge om det ikke kommer statlige midler.

– Kjemi- og fysikkbyggene er teknisk utrangert. Det er over 10 år siden Kunnskapsdepartementet, Statsbygg og UiO fant ut at det var billigere å bygge nytt enn å rehabilitere, sier Meinich.

– Trenger for en plan

Studiedirektør Monica Bakken sier at UiO har sett det som avgjørende å være proaktive i forhold til den kommende økningen i studentmassen fordi den vil sette universitetet på mange prøver.

– Situasjonen må forberedes i god tid før studentene banker på, og vi mener det er behov for både en nasjonal og lokal opptrappingsplan. Ikke minst vil en situasjon med mange nye studenter utfordre oss med henhold til arealbehov, sier Bakken.

Videre peker hun på at UiO i løpet av kort tid, etter forespørsel fra Kunnskapsdepartementet (KD), skal vurdere hvor det er mulig å øke studenttallet, hvor mye UiO kan øke med og hvilke konsekvenser dette har.

– Vi ser forespørselen fra KD som en start på en nasjonal opptrappingsplan og det vil også nå være mulig for oss lokalt på UiO å begynne å legge vår plan i tråd med denne, sier Bakken.

Gjennom flere rapporter den siste tiden står det klart at KD er bekymret for den kommende studentmassen. Noen nasjonal opptrappingsplan er det derimot ikke snakk om.

– Tora Aasland har ikke brukt betegnelsen nasjonal opptrappingsplan, så den forståelsen får UiO ta for egen regning, sier Kyrre Lekve, statssekretær i KD.

Nye studenter får ikke plass

– Vi er til de grader presset både når det kommer til både studenter og ansatte, sier direktør ved Det utdanningsvitenskaplige fakultet (UV), Bård Kjos.

UV-, HF- og SV-fakultetet har den absolutt dårligste plassen per student ved universitetet. Kjos sier at de ikke har noen konkrete planer på hvordan de skal kunne takle en eventuell studentvekst, men ser ikke bort fra at nye studenter ikke får plass.

Ved HF hadde de et beregnet arealunderskudd på hele 49 prosent i 2007. Det er også det eneste fakultetet som får mer plass til studentene i nærmeste fremtid.

– Oppussingsarbeidet av Preklinisk Odontologi (PO- bygget) er ferdig høsten 2010. Der vil første og andre etasje være skreddersydd for studenter med lesesaler, seminarrom, kollokvierom og lesesaler, sier UiOs Plan og Eiendomsjef, Helga Sagsveen.

Studentparlamentsleder Varøy mener oppussingen av PO- bygget er et skritt i riktig retning, men at det fremdeles er en lang vei å gå.

– Det blir som å dryppe noen dråper i et halvfullt glass. Det utgjør ikke store forskjellen. UiO må fortsette i dette sporet og vise samme handlekraften videre, sier hun.

Powered by Labrador CMS