
Boksen går
Er du student? Spiller du i band? Fortjener dere mer folk på konsertene deres? Nå kan dere få spille på Norges største årlige studentfestival.
For tredje året på rad starter Universitas opp Demoboks. Førstepremien er å få spille live på en av de mange scenene under STUDiO-festivalen i august. Til å høre igjennom utallige bidrag for så å avgjøre hvem som skal stikke av med den gromme tittelen «Oslos beste studentband», har Universitas samla en jury bestående av følgende medlemmer: redaktør i gratismagasinet Spirit Anne Gunn Halvorsen; musikkredaktør i Radio Nova Kjetil Moen; anmelderredaktør i Universitas Peter Vollset; og Torstein Løvlid, som er arrangementsansvarlig i STUDiO.
– Vær selvkritiske
– Vi fikk inn litt over 60 demoer til konkurransen i fjor, og det var et ganske bra nivå på mye av det, forteller Peter.
– Vi burde klare å få inn flere enn det i år. Etter hva jeg har hørt, får Norwegian Underwood inn omtrent 400 bidrag hvert år, og når man tenker seg at de fleste som spiller i band er folk i tjueåra som ofte studerer ved siden av, er potensialet for Demoboks enormt, fortsetter Kjetil.
I fjor var det c-vitaminrockerne i Orange Club som stakk av med seieren i konkurransen, med en gjennomsnittskarakter på 8,75 poeng av 10 mulige. Dermed fikk de varme opp for Ricochets i festivalteltet på STUDiO. Juryen tror det blir mye rock i Demoboks i år også. Men Anne Gunn understreker at det viktigste er at folk prøver å gjøre noe originalt med musikken sin. Gutta i juryen nikker samstemt.
– Og vær for all del selvkritiske. Det kan man bare bli bedre av, sier Anne Gunn.
– Jeg tror det er lettere å finne «det nye store» med litt smalere musikk. Samtidig må det ikke være så smalt at det ikke treffer nok publikum, mener Torstein.
– Skaen har jo for eksempel blitt mer populær i det siste, sier Anne Gunn.
– Ja, og det er viktig at konkurransen skal være mest mulig inkluderende. Til og med band som driver med nu-metal bør sende inn bidrag, sier Torstein.
Har stort potensial
Tidligere har kritikerroste band som Ping og The Vineyards vært med i Demoboks, uten å nå helt til topps. Det vitner om et høyt nivå på konkurransen.
– Det er jo masse bra på Urørt, så det tilsier jo at potensialet for å få et ganske høyt nivå på konkurransen definitivt er tilstede, sier Anne Gunn.
Torstein er enig.
– Urørt er det mest fornuftige NRK har gjort noen gang. Nå er det jo mye lettere for band å få ut musikken sin enn det var for bare noen få år siden, sier Torstein.
– Hva vil dere legge vekt på hos bandene som sender inn bidrag?
– Jeg vil ha noe helt nytt. Noe som jeg ikke forventer å få høre i det hele tatt, sier Kjetil.
– Når jeg skal bedømme bidragene som kommer inn, vil jeg spørre meg selv: «Er dette noe jeg gidder å høre på igjen?». Om svaret er ja, er musikken sannsynligvis ikke så verst, sier Peter.