Dommedags-profetier på Universitetet

De ber for deg døgnet rundt. De roper, gråter og faller på kne. Transdenominational Network misjonerer blant studenter på Blindern.

Publisert Sist oppdatert

Jeg tørster etter Gud så vi løfter våre hender. Halleluja, Jesus! Vi ber deg, herre, om å røre ved Universitetet. Nils Pettersen, forkynner

Transdenominational Network

  • Nettside på norsk www.tverrkirkelig.net
  • Studentforening ved UiO og tverrkirkelig nettverk for kristne samfunn og menigheter.
  • Holder møter hver mandag klokken 18 i Fredrikkekapellet. Bønn fra klokken 17.
  • Fra og med onsdag 14.september er det møter kl. 17 i Helga Enghs hus, aud 1.
  • Tirsdag 13. september starter det opp alfamøter i P. A. Munchs hus i seminarrom 454.
  • Partnere: BKI nettkirke, Hope Oslo, Ny Generasjon elev- og studentorganisasjon, Den Profetiske røst og Oslo Kristelige Studentlag.

– Jeg tørster etter Gud så vi løfter våre hender. Halleluja, Jesus! Vi ber deg, herre, om å røre ved Universitetet. Røre hver enkelt student med din kjærlighet. Den dagen de dør vil de leve evig. Enten i fortapelsen eller i himmelen. Amen.

Forkynner Nils Pettersen løfter hendene mot taket og roper ut i seminarrommet i kjelleren på Helga Enghs hus. Et trettitalls tilhørere mumler: Yes, Jesus! Hender løftes mot taket. En kvinne taler i tunger.

– Universitetet har aldri vært en institusjon som prøver å peke mot himmelen. Derimot har det prøvd å bortforklare det Bibelen forteller oss. Universitetet holder seg til Darwins lære, at vi mennesker stammer fra apene, roper han ut og rister på hodet.

Folk småler langs benkene. De er skjønt enige. Darwin holder ikke mål.

– Å stamme fra apene gir jo ikke menneskene store håp for fremtiden, roper han.

– Ja! Ja! svarer forsamlingen.

Dommedag er nær

Pettersen har kommet for å tale for Transdenominational Network på Blindern. Sist han var her ble ett tjuetalls kristne, folk brøt sammen i tårer og flere hundre tilskuere var til stede. Han tror årsaken til det dårlige oppmøtet i kveld kan være at det er dårlig annonsert. Likevel snakker han med glødende iver.

– Solen skal få kraft og brenne menneskene med en voldsom hete. Vi ser oppslag på TV og i aviser om ozonlaget som tynnes og kan gi mennesker kreft og hudskader. I Bibelen sier Gud at jorden skal bli slitt som et gammelt klesplagg, roper han ut og forteller om nattklubber i Barcelona og Rotterdam som tilbyr VIP-kunder å betale med en innoperert brikke på håndbaken.

I den siste tiden skal det ikke finnes penger. Verdens ende er nær. Pettersen holder opp et utklipp fra Aftenposten.

Over halvparten studenter

Flere og flere studenter oppsøker Transdenominational Network skal vi tro leder Arne Dag Johansen. Han sier at han de siste dagene har hatt flere gode samtaler med nye studenter på Fredrikkeplassen. Over femti prosent av medlemmene er studenter.

Johansen tror årsaken til at flere oppsøker dem er fordi de er åpne for alle slags kristne. Også tidligere muslimer har deltatt på alfakurs i regi av nettverket.

– Her lærer de å be. De lærer også at Jesus er en levende person når de ser bønnesvar, sier han og forteller at nettverket har en tjuefiretimers bønnekjede.

Store deler av døgnet blir det bedt for Universitetet. Også Studentsamskipnaden vurderer de å ta med i bønnene sine.

– Gud har gitt oss i oppgave å påvirke samfunnet. Det kan vi gjøre både gjennom bønn og deltagelse i politikken, slår Arne Dag Johansen fast.

Himmel eller helvete

– En mann våknet opp og var i helvete, står det i Bibelen. Og om du er her i kveld som ikke er sikker på om du vil havne i himmelen eller i helvete, rekk opp hånda. Jeg vil du skal rekke opp hånda, roper forkynner Nils Pettersen og tørker tårene.

Han er rørt av sin egen tale. Flere lommetørkle har gått med i de to tre timene møtet har vart, men ingen hender strekker seg i været. Han gjentar oppfordringen. Ikke en finger.

– Vi er her på Universitetet til daglig. Du kan snakke med oss for å få vite mer om veien til himmelen, sier han og smiler kjærlig til forsamlingen.

Powered by Labrador CMS