Filmforteller: Birigitte Sigmundstads dokumentar om forsonende filmfestival på Balkan har premiere under Cinema Neufs festival «Verden Rundt».

Fare, fare krigsfilm

Sensurerte filmer og en dokumentarpremiere står på programmet når Cinema Neuf arrangerer festival med filmer fra Balkan.

@fakta:Verden rundt–festivalen 22–27. april

For program, se: [http://www.cinemaneuf.org](http://www.cinemaneuf.org)" target="blank"[http://www.cinemaneuf.org/a](http://www.cinemaneuf.org/a)">www.cinemaneuf.org

[http://universitas.uio.no/kontakt.shtml](http://universitas.uio.no/kontakt.shtml)" target="blank"[http://universitas.uio.no/kontakt.shtml/a](http://universitas.uio.no/kontakt.shtml/a)">Ole Peder Giæver og Ellinor Bent Dalbye (foto)

– Vi vil sette fokus på hva som skjer etter at Vesten har bombet, sier Pål Røed i Cinema Neuf.

Han spikrer de siste delene av programmet til Cinema Neufs filmfestival «Verden rundt», en ny filmfestival fra filmklubben som i sin tid startet «Film fra Sør»-festivalen. I år går turen til eks-Jugoslavia.

– Bortsett fra 20 år gamle feriebilder, har bildene fra Balkan inneholdt så mye ødeleggelse. Når man er der, ser man at dette virkelig er midt i Europa, og mye mer enn bare østblokk og krig, sier regissør Birgitte Sigmundstad.

Hennes dokumentarfilm om filmfestivalen «On the Road» har premiere under Cinema Neufs festival. «On the Road» var en ambulerende filmfestival som reiste mellom seks byer på Balkan i høst, hvor ideen var å vise frem filmer laget i nabolandene for partene i borgerkrigen.

– Filmene vitner om en veldig trang til å fortelle om det som skjedde. Festivalen handlet ikke om å profilere kunstnertyper, men om å ha en beskjed, sier Sigmundstad.

Sensur

Noen av filmene som skal vises hos Cinema Neuf ble sensurert på Balkan. Sarajevo og Mostar var de eneste byene hvor hele «On the Road»-programmet ble vist. I Kroatia fjernet man for eksempel Stormen over Krajina, den første og eneste dokumentaren som tar for seg krigsforbrytelser begått av den kroatiske hæren. Regissøren er nå død, og demokratibevegelsen i Kroatia mener at han ble drept på grunn av filmen. I Banjaluka og Beograd ble blant annet den bosniske filmen

Do You Remember Sarajevo tatt av plakaten.

Do You Remember Sarajevo består bare av amatøropptak, og er et sterkt dokument fra beleiringen av byen, sier dokumentarskaper Sigmundstad.

Både Stormen over Krajina og Do You Remember Sarajevo vil bli vist under festivalen.

Powered by Labrador CMS