
– Ikke bare fyll og fanteri
STUDiO samarbeider ikke lenger med Foreningen Mot Rusmisbruk (FMR), men lokker likevel med gratis kaffe og program uten alkoholfokus.


Før sommeren fikk STUDiOs festivalstyre kritikk for å kutte ut den rusfrie arenaen Cafételtet. Nå mener festivalsjef Pernille Mogensen at de har fått i stand et tilbud som kommer alle til gode.
– Det vil bli holdt konserter, foredrag og debatter på dagtid. Kaffe vil være gratis i festivalteltet hele tiden, sier hun.
– Kvalitet, ikke drikking
Mogensen forteller at de ikke har et direkte rusfritt tilbud på kveldstid, men understreker at Chateau Neuf skal være et sted for alle studenter hele året.
– Programmet tilsier ikke at det skal være noe alkoholfokus, sier hun, og trekker blant annet frem at det ikke er noen naturlig kobling mellom fyll og filmvisning.
– Vi samarbeider tett med fadderordningen, og jeg tror ikke det faller naturlig å ruse seg for eksempel på deres idrettsarrangement. STUDiO-festivalen skal gjenspeile en studentkultur som ikke nødvendigvis er fyll og fanteri. Vi arrangerer kvalitet, ikke drikking, konstaterer Mogensen.
Bedre enn Norwegian Wood
Planleggingen av årets store studentbegivenhet går også som den skal.
– Vi var tidlig ute i år, og ser ut til å komme i havn, sier festivalgeneralen, og trekker frem alle de frivillige som bruker sommerferien sin til å bidra til festivalforberedelsene.
Mogensen nevner debatten med Jonas Gahr Støre og konsertkvelden fredag 24.august med Serena-Maneesh, Low Frequency in Stereo og Demoboksvinner SYNKOKE som spesielt verdt å få med seg. Pornodebatten med blant andre Kjetil Rollnes og konserten med Ane Brun bør man heller ikke gå glipp av.
– Vi har også vår egen teateroppsetning; Foreningen Teater Neuf viser sin egenproduserte forestilling Sigrid Undset Strikes Back, forteller festivalsjefen, som selv gleder seg til konserten med Lemonheads:
– Den blir garantert enda bedre enn på Norwegian Wood!