Generasjonskifte: Madeleine Bjørnebye tar over styringen i Norges eldste ikke-kristne lokalradio.

Novas nye navle

Radio Novas nye midtpunkt, sjefredaktør Madeleine Bjørnebye, tar med seg journalisterfaring inn i kampen om egen frekvens.

Publisert Sist oppdatert

Radio Nova FM 99.3:

  • Forløperen "Oslo Studentenes Radio Club " startet som piratradio på 50-tallet.
  • 16.mars 1982 sendte Nova for første gang fra kjelleren på et av studenthusene på Kringsjå.
  • Norges første ikke-kristne lokalradio
  • Radioen er drevet på et idealistisk grunnlag, og nær sagt ingen av deres journalister eller teknikere får økonomisk kompensasjon for den innsatsen de legger ned
  • Over 80 aktive medlemmer.
  • Sender 51 timer i uka fordelt på 25 programmer. Sendetidene er 10-13 og 17-20 (21) på hverdager, og 12-18 på søndager.
  • Populære programmer/flaggskip: Skumma Kultur (én time hver ukedag), Nova Nyheter (daglig oppdaterte studentnyheter), Sort Kanal (grensesprengende, sinnsutvidende musikk) Bra Tommis (musikkprogram, størst på først).

Tidligere Radio Nova redaktør Torkild Jemterud har gått av med et smil. Han har ingen tvil om sin etterkommers evner.

– Jeg tror hun kommer til å gjøre en kjempejobb. Hun er veldig flink med folk, veldig god til å motivere, som jo er viktig for frivillig arbeid. Det er viktig at folk blir.

– Tror du hennes fortid som journalist vil gi henne noen fordeler i jobben?

– Næh… Hva skulle det være?

Bakover

Tidligere free-lanceskribent i Romerikets Blad og ungdomssatsningen Zoom, Madeleine Bjørnebye (23), ser imidlertid et par fordeler.

– Det er en fordel å kunne, om ikke rettskrivning, så at man i hvert fall kan ordlegge seg litt. Det er også viktig å vite hvordan man bygger opp en sak, og kanskje ha utviklet en egen stemme allerede, som jo bare blir tydeligere når man leser sakene sine høyt istedenfor å trykke dem. Da kan man kanskje bruke en del ord og vendinger som ikke egner seg på trykk.

Etter sommerjobb som pleieassistent i Skedsmo kommune er hun i full gang med å sette seg inn i sine nye oppgaver som Novaredaktør. For to år siden tok hun skrittet fra avis til radio, fra en betalt jobb til en ubetalt en. Hun har aldri angret.

– Jeg jobbet i barnehage ved siden av. Det blei en del snørr og tårer etter mange netter med hardt arbeid hvorpå alt forsvinner fra skjermen fordi datamaskinen er atal. Det er noe alle Novere må gjennom. En annet ting er studier. Noen dager etter at jeg strøyk på ex.phil i fjor, møtte jeg en kollega. Pøh, sa han. Han hadde strøket i alle fall to ganger. Det er visstnok et Nova-syndrom.

Fremover

Hva vil så bli forskjellig med denne nye ledelsen? En del, hvis man skal tro Bjørnebye.

– Det Fiktive Selskab er i gang med noe som blir en slags radioteater-Idol. Jeg kan ikke si altfor mye fordi det ikke er helt utarbeidet enda, men det er sånne ting som gjør Nova så gøy. Total kreativ utfoldelse. Fremover nå blir det også mye arbeid med å få til en internettbasert, nasjonal studentradio i samarbeid med Bergen, Trondheim, Stavanger, og en haug andre. Den skal spille tjuefire timer i døgnet. Vi må lede litt an der, for vi i Nova er jo de proffeste innen vårt felt, altså uproff radio.

Et mer langsiktig mål er å få egen FM-frekvens, noe Radio Nova har kjempet for i et par år nå.

”Jeg ble overasket over hvor mye maktspill og intriger som foregår i norsk lokalradiopolitikk.”

– Det er et enormt puslespill av søknader og bevilgning og greier. Jeg ble overrasket over hvor mye maktspill og intriger som foregår i lokalradiopolitikk. Jeg regner med at det vi mister på pengefronten, får vi igjen på ideologi og kulturell betydning. Vi er jo Norges ledende amatørradio, med det eldste lokalradioprogrammet i landet (Sort Kanal, 21 år. journ. anm).

– Er det realistisk at dette får til det i din periode som redaktør?

– Der skulle jeg veldig gjerne svart ja. Men nei.

Powered by Labrador CMS