
Ingen jubileumsbane
Oslo kommune dropper oppgraderingen av T-banestoppet på Blindern neste år.
En nyoppusset T-banestasjon med ny gangbro skulle ønske studenter og ansatte velkommen til Universitetet i Oslo (UiO) i jubileumsåret 2011. Men manglende bevilgninger i Oslo kommunes 2010-budsjett gjør at byggestart nå er i det blå. Tidligst kan byggearbeidene starte på vårparten om halvannet år – dersom det blir bevilget penger.
– Vi er skuffet. Dette er vel en av de styggeste T-banestasjonene i Oslo og vi hadde håpet at ny stasjon kunne stå klar samtidig som vi feier 200-årsjubileum, sier teknisk direktør Frode Meinich.
Oppgraderingene av dagens stasjon på Blindern er beregnet til å koste i overkant av 60 millioner kroner. En ny gang- og sykkelbro over sporene utgjør halvparten av denne summen.
– Dagens bro er upraktisk og direkte farlig for syklende. Vi har lenge fått positive signaler fra kommunalt hold, men vi innser at politikerne har prioritert å bruke penger på oppgradringer av Holmenkollbanen, sier Meinich.