TRENDY PROTESE: -- Jeg vil at proteser skal gå gjennom samme utvikling som man blant annet har sett med lesebriller. De har gått fra å være noe man kun bruker ved behov til å bli en viktig identitetsskaper, sier Hans Alexander Huseklepp.

Revolusjonerer protesebransjen

Med prosjektet Immaculate forsøker Hans Alexander Huseklepp å gjøre proteser til identitetsbærere.

Publisert Sist oppdatert
KULELEDD: Alle ledd i Huseklepps protese er kuleledd, noe som tillater en langt større bevegelsesfrihet enn med en vanlig arm.

Studentdrevet forskning

  • I en serie artikler ønsker Universitas å sette søkelyset på studenters egne forskningsprosjekter. Vet du om noen som fortjener oppmerksomhet om sin masteroppgave, eller fortjener du denne oppmerksomheten selv? Vennligst ta kontakt med redaksjonen på universitas@universitas.uio.no.

Proteseforskningen gjorde Huseklepp som en del av sin mastergrad i industridesign ved Arkitektur- og Designhøgskolen i Oslo (AHO).

– Målet med forskningen min er at proteser skal gå fra å være noe rent funksjonelt til å bli noe brukeren er stolt av å vise frem. På denne måten håper jeg å redusere de stigmatiserende aspektene ved å være protesebruker. Immaculate betyr feilfri, og spiller på at brukeren ikke skal føle seg annerledes, sier Huseklepp.

Prosjektet var en obligatorisk del av kurset Teknoform, som går i fjerde- og femteåret på industridesignstudiet. Kriteriene for oppgaven var blant annet at studentene skulle redefinere reglene og paradigmene innenfor en produktkategori, og dermed prøve å ta forskningen et skritt videre.

– Som student kan man dra det mye lenger enn i en yrkessituasjon, og man har muligheten til å prøve og feile litt. Det viktigste er den tankeprosessen vi går gjennom for å utvikle produktet, og det er ikke nødvendig å tenke på at resultatet skal kunne produseres umiddelbart, sier Huseklepp.

Vekk fra imitasjonen

Han valgte å forske på proteser ettersom det er en kategori preget av svært avansert teknologi, men som samtidig streber etter imitasjon. Vanligvis forsøker man kun å lage en identisk kopi av lemmet som er mistet.

– Dagens proteser består av et teknisk skjelett som blir kledd i hansker av silikon. De ser helt ekte ut, og har ofte kunstig hår, negler og føflekker. Når folk oppdager at det ikke er en ekte legemsdel, blir sjokket mye større enn om det hadde vært tydelig at den var konstruert. Jeg vil at protesen skal bli en identitetsbærer og et estetisk tiltalende produkt, fremfor et teknisk produkt som bare imiterer en naturlig arm, sier han.

Arm uten begrensninger

Immaculate er en nevrologisk protese som knyttes direkte til brukerens sentralnervesystem. Mens en vanlig hånd har sine naturlige begrensninger, ønsker Huseklepp å lage proteser med nærmest ubegrensete bevegelsesmuligheter.

– En av de grunnleggende ideene mine var å løsrive seg fra det normale. Protesen jeg har laget har kuleledd, slik at den har langt større bevegelsesfrihet enn en vanlig arm. Den kan til og med vris 360 grader, og gir brukeren flere muligheter. Dermed får man tonet ned de stigmatiserende aspektene, sier han.

– Når en protese imiterer en vanlig kroppsdel, understreker den også begrensningene.

Huseklepp tror likevel ikke at protesene hans vil passe for alle.

– Det er svært traumatisk å miste et lem, og det er klart at mange vil ønske å få en mest mulig identisk erstatning. Jeg tror Immaculate appellerer mest til unge, bevisste og aktive mennesker, som ikke er redde for å prøve noe nytt, sier han.

– Noen frykter også en kommersialisering av protesevirksomheten, men da har de misforstått ideen bak. Målet mitt har aldri vært å lage designerproteser som representerer de store merkevarehusene.

Prisvinner

Huseklepp har laget en prototyp i full størrelse, men det er mye arbeid som gjenstår før det kan bli aktuelt å sette protesen ut i produksjon.

– Prosjektet ble avsluttet for et halvt år siden, men jeg har fortsatt å arbeide med det. Til nå har jeg bare fokusert på armproteser, men jeg jobber også med å designe proteser for ben. Jeg har stor tro på at man en dag vil kunne finne Immaculate på protesemarkedet.

– Studentdrevet forskning har ofte liten gjennomslagskraft. Har du tro på at prosjektet vil nå ut?

– Jeg vil vel si at forskningen min allerede har nådd ut. Jeg har blitt omtalt i flere av de viktigste teknologibloggene på nettet og i ulike fagblader. Immaculate vant en pris på AHOs interne vinterutstilling, og ble stilt ut på interiørmessen i Lillestrøm, sier Huseklepp.

– Folk i industrien har kontaktet meg for å få mer informasjon, og jeg er i dialog med ulike aktører. Mange protesebrukere har sendt mail til meg og sagt at de liker tankegangen og er interessert i forskningen min. Det gir meg inspirasjon til å jobbe videre.

Powered by Labrador CMS