
Revurderer musikklapskausen
Nyvalgt redaktør i Radio Nova Kristoffer Ravneberg mener det er på tide å finne ut hva slags radio studentene egentlig vil ha.

- Når studentpolitikerne sier vi har for lite studentrelatert stoff, kan de ikke ha hørt mye på Radio Nova. Kristoffer Ravneberg, redaktør i radio Nova
Etter sommeren tiltrådte Kristoffer Ravneberg som redaktør for studentenes egen radiokanal, Radio Nova. Kanalen har tidligere kommet dårlig ut på undersøkelser over Oslo-studentens mediepreferanser, og i 2008 svarte kun 9 prosent av studentene at de lyttet til Radio Nova månedlig eller oftere. På spørsmål om hva som er hans viktigste oppgave som redaktør, svarer Ravneberg at de er nødt til å nå ut til flere.
– Vi kan nok oppfattes som litt smale. Det viktigste blir å få kontakt med de som er vår målgruppe, sier han.
Ravneberg har åpnet for en revurdering av Novas musikkprofil, et kontroversielt tema innad i redaksjonen.
– Vi trenger å få klarhet i om vi spiller den musikken folk vil høre på. Dette er noe vi uansett må ta med våre medlemmer. Vi har mange musikknerder her, og ting kan fort bli obskurt for enkelte. Det vi kan bli flinkere til, er å skille ut sjangere i ulike programmer. Det kan bli litt lapskaus i blant.
Ravneberg mener studentenes preferanser kan kartlegges på flere måter.
– Det kan vi gjøre gjennom fokusgrupper, og vi kan bli flinkere til å ta i bruk sosiale medier som Twitter, samt vår egen nettside.
– Kan dere gjøre tiltak i profilen som gjør dere mer lyttbare?
– Jeg mener det redaksjonelle innholdet og musikken i Radio Nova virkelig er på topp, med et veldig bredt spekter av programmer.
Tydeligere studentprofil
De siste par årene er kanalens økonomiske støtte fra Velferdstinget (VT) kuttet med 220 000 kroner, blant annet med begrunnelsen om at de ikke har nok studentrelatert stoff i sine sendinger.
– Vi har nok vært litt dårlige til å kommunisere overfor studentpolitikerne hva vi egentlig driver med, men når de sier vi har for lite studentrelatert stoff, tror jeg ikke de kan ha hørt mye på Radio Nova.
Tidligere redaktør Anette Holth Hansen sa til Universitas i vinter at Nova ville satse hardere på stoff med en mer åpenbar tilknytning til studenter, blant annet ved å sette fokus på deler av akademia som blir oversett i andre radiokanaler. Ravneberg ønsker å ta denne tråden videre.
– Radio Nova burde kunne bidra til å synliggjøre Universitetet i Oslo gjennom sine sendinger. Professorer kan komme til oss å få litt medietrening. Det skorter ikke på programmer der vi kan ha bruk for akademikere, sier han.
– Er dere flinke nok til å dekke områder som er direkte studentrelatert i dag?
– Vi kan absolutt bli flinkere.
Tyggisfritt foreløpig
Økonomisk har det lenge vært trange tider i Radio Nova, noe som selvsagt ikke ble bedre av kuttene fra VT sist høst. Siden den gang er en betalt it-stilling forsvunnet, mens kanalens musikkredaktør ikke lenger får pengelønn for strevet.
– Er det på tide å åpne for en kommersialisering av kanalen?
– Jeg tror ikke det lar seg gjøre. I Trondheim fikk studentradioen 24/7-konsesjon mot at de skulle begynne med reklame, men det har vist seg at det ikke er bare bare å selge reklameplass på en studentradiokanal. Selv om viljen hadde vært der, tror jeg ikke vi hadde fått det til, svarer Ravneberg.
Penger trengs det okke som. Noe støtte kommer fra medietilsynet, men denne er prosjektbasert, og det er usikkert hva man får hvert år. Lokalradioloven fra 1981 forbyr lokalradioer statsstøtte, og Nova har heller ikke fått innvilget støtte fra Oslo kommune de siste par årene. Da står det ikke så mange alternativer igjen.
– Vi ser det på Radio Orakel, som vi deler sendeflate med, de har jo ikke noe velferdsting i ryggen og sliter veldig med utstyret. Da må man lage radio av gaffateip og tyggis, og det vil vi gjerne unngå.