FOR MANGFOLDET: Sekretær i Kulturstyret Christian Frey Dahl vil gjerne ha flere søknader fra skriveglade studenter.

Trosser nedgang – støtter tidsskrifter

Studenter vegrer seg for å skrive i fakultetsaviser. Likevel mener Kulturstyret at flere burde ta initiativ til egne prosjekter.

Publisert Sist oppdatert

I forrige uke skrev Universitas at seks av åtte fakultetsaviser har problemer med å rekruttere skribenter. Sekretær i Kulturstyret Christian Frey Dahl ser likevel ingen grunn til å nøle med å starte nye aviser og tidsskrifter.

– Problemene er sterkt overdrevet. Hvis en gjeng med motiverte studenter sender inn en søknad til oss, gir vi dem gjerne penger til et oppstartprosjekt, sier Frey Dahl.

Ingen kvalitetsvurdering

– Kvalitetsvurderer dere avisene og tidsskriftene?

– Nei, vi ser mer på de praktiske tingene. Vi gir støtte ut fra dokumentasjon,

slik som årsplaner og budsjetter. Det viktigste er at tidsskriftene er studentrelatert, sier Frey Dahl.

Han tror ikke at kvaliteten forringes selv om redaksjonene består av få medlemmer.

– Det er ikke så ille som dere skal ha det til. Skriveinteressen befinner seg i en bølgedal for tiden, så det vil nok bedres etter hvert, tror Frey Dahl, som mener det er opp til hver enkelt avis eller tidsskrift å skape interesse blant studentene.

– Mange studenter har inntrykk av at skrivingen tar for lang tid. Redaktørene må bevise det motsatte, sier Frey Dahl.

Mangfold viktig

350 000 kroner av Kulturstyrets budsjett på i alt 1 800 000 kroner går til tidsskrifter og aviser ved Universitetet. I 2002 har de støttet 28 tidsskrifter.

– Det er viktig å ha et mangfold av tidsskrifter. Derfor kan jeg ikke si at nyskapende holdninger er bedre enn tradisjonelle, sier Frey Dahl.

Powered by Labrador CMS