
Aldri mer «hvis p, så q»
Ex.phil. er blitt voksen. Nå må de ferske studentene stave seg gjennom originaltekster.
– Den gamle betegnelsen «forberedende» er helt ute. Du kan godt si at ex.phil. er blitt voksen, sier fagrådsleder for Examen philosophicum Kolbein Brede.
De tre bøkene som utgjør det nye ex.phil.-pensumet er nå klare for tusener av nye studenter. I tillegg til å bryne seg på filosofiske originaltekster, må studentene forholde seg til et voksent akademisk format: Artikkelsamlingen. Den pedagogiske historiefortellingen er forlatt.
- Bør nye studenter ha lest gjennom Sofies Verden
på forhånd for å skaffe seg en oversikt?
– Nei. Vi har lagt lista veldig høyt, men vi tror seminarundervisningen gjør at det blir mye mindre stryk enn det har vært tidligere. Og forelesningene vil hjelpe studentene å trekke linjer, sier Brede.
Aldri mer «hvis p, så q»
Med større vekt på feministiske problemstillinger, og dessuten nåtidige filosofers tekster om aktuelle etiske problemstillinger rundt dyrevern, miljøvern og abort, er ex.phil.-pensum betydelig modernisert.
– Er dette utslag av et ønske om å være politisk korrekt – og går det ikke på bekostning av flere fakta?
– Vi er blitt bedt om å ha med aktualiseringsstoff, sier Brede, som tror flere vil savne språk- og argumentasjonsdelen som nå er tatt helt ut av pensum.
– Det er slutt på «hvis p, så q». Og mange vil nok beklage at allmenndanningsperspektivet er tonet ned. Til gjengjeld får studentene trening i analyse av tekster og det å forstå argumentasjon.
De tre pensumbøkene er ment som en toårig prøveordning.
– Vi regner med å komme med nye utgaver allerede om et år, sier Brede.