TUSSLET HEN: Gram Parsons døde 27 år gammel. Filmmediet, og band som The international tussler society, holder liv i legenden.

Crappy ending

Festivalen med de alternative avslutningene går mot slutten, men først skal de riste noen gullkorn ut av ermet.

Publisert Sist oppdatert

Nevada-ørkenen, ultimo september 1973. Phil Kaufmann lar vinden gripe fatt i støvet, og lar det spre seg utover sanden og Joshua-trærne. Det er Gram Parsons jordiske levninger, illegalt rappet av manager Kaufmann, som danser i luften. Heldigvis har vi filmmediet, slik at også vi kan ta del i en av countryens største innovatørers korte liv.

Eplefrø

Dokumentaren Fallen Angel vises torsdag på Cinema Neuf som del av Oslo internasjonale filmfestival. (OIF) Mannen som gjennom seg selv, The Byrds og The Flying Burrito Brothers gjennopfant countrymusikken for en ny generasjon, blir her biografert gjennom arkivopptak og intervjuer med Keith Richards, Emmylou Harris og Kaufmann. Og ifølge festivalansvarlig ved Cinema Neuf, Sindre Utstrand, er ikke dette den eneste filmen som mangler happy ending.

– Vi har mange gode animasjonsfilmer i år, spesielt fra Japan. Mangastilen har en helt annen stil og fortellermetode, hvor det i motsetning til hos Disney og Pixar ikke alltid går bra til slutt. Disse filmene er også av de mer besøkte ved årets festival.

Lukrativt samarbeid

– Hvorfor det?

– Filmer som Shrek og The Incredibles har gjort animasjonssjangeren mer spiselig for et større publikum. Nå er det lov å si at du digger manga.

Spesielt vil Utstrand trekke frem Appleseed som er en remake av en japansk animasjonsfilm fra 1988. Den går også av stabelen i kveld, men er utsolgt.

Åpningshelgen ga godt besøk til filmene på Cinema Neuf, spesielt på dokumentaren om Ramones. Selv om ikke alle filmene på årets plakat har en lykkelig slutt, tyder alt på at Cinema Neufs og OIFs parforhold vil bli langt og lykkelig.

– For oss er det veldig lukrativt å samarbeide med OIF. Det gir oss god publisitet, og filmvisningene er også veldig rimelige.

Oslo internasjonale filmfestival på Chateau Neuf

24. nov

Peep «TV» Show 18:00

Appleseed 20:00

25. nov

Days of Santiago 18:00

Fallen Angel: Gram Parsons 20:00

26. nov

Tarnation 18:00

Tokyo Godfathers 20:00

27. nov

Primer 18:00

Izo 20:00

28. nov

Los Angeles Plays Itself 18:00

Dead End Run 21:30

Powered by Labrador CMS