
Dan Børge vraker studentene
De akademiske lagene som var tiltenkt en plass i programmet QuizDan får ikke være med likevel. Studentene kunne rett og slett ikke nok.
NRKs erfarne programleder Dan Børge Akerø skal til høsten lede jakten på Norges beste quizlag gjennom spørreprogrammet «QuizDan».
Blant lagene skulle det også finnes rene akademiske lag fra blant annet Høgskolen i Oslo (HiO) og Universitetet i Oslo (UiO). Men etter den siste kvalifiseringsrunden på UiO i forrige uke, bestemte NRK seg for at de akademiske lagene ikke får være med likevel.
– Vi gjorde en testrunde med studentlagene, og nivået var dessverre ikke godt nok i forhold til de andre lagene. Nivået er fryktelig høyt blant de beste quizerne i landet, sier quizmaster Akerø.
Dritvanskelig
Stian Bernhard Syversen er en av studentene som ble tatt ut til UiOs quizlag. Han er skuffet over NRKs avgjørelse.
– Nei, gi deg da, får vi ikke være med? Det har ikke jeg hørt noe om, sier han.
– Ifølge NRK holdt dere ikke nivået som kreves. Hvordan opplevde du spørsmålene?
– På generelt grunnlag vil jeg si at det var dritvanskelig. Det er mulig vi er tjukke i huet, men en del av spørsmålene hadde vi ingen forutsetninger for å svare på, sier Syversen.
Han nevner blant annet et spørsmål om hvem som hadde fortellerstemmen i tv-serien Romlingane, fra 70-tallets Barne-tv.
– Det er dårlig stil av NRK å ikke gi oss sjansen en gang. De kunne i det minste hatt anstendighet til å kalibrere spørsmålene til vårt nivå. Hvor mange studenter har hørt om Romlingane? spør han.
– Er det et nederlag for studenter å ikke få være med?
– Det er klart. Det er jo ikke sånn at vi er de dummeste folka i gata. Jeg tror vi absolutt hadde hatt noe å stille med i programmet, sier Syversen, som legger til at han skal hevne seg på NRK ved å slutte å betale lisens.
Liv-Kristin Rød Korssjøen i Studentparlamentet på HiO er også skuffet over NRKs avgjørelse.
– Det er greit nok at de droppet oss, men det er veldig kjipt å få beskjed to dager før vi skal holde kvalifiseringsrunden. Vi gledet oss til å få besøk av NRK på Samfunnet, og hadde reklamert mye på forhånd, sier hun.
– Trenger mer trening
Studenter fra til sammen ni av landets universiteter og høyskoler skulle gjøre ære på akademias allmennkunnskaper, men selv om de nå ikke får være med, sier Akerø at studenter holder et langt høyere nivå enn 25-åringer flest.
Han er ikke i tvil om at studentene er kloke nok for programmet bare de får mer trening.
– Det var min idé å prøve ut akademia, og vi var klar over at vi gikk inn i ukjent terreng. På Universitetet er ikke quiz organisert som en idrett, og da blir det vanskelig for oss å få tak i de best quizerne. Det er nok hovedgrunnen til at de ikke når helt opp når vi skal finne landets 27 beste quizlag, sier han.
Ifølge Akerø svarte de beste ikke-akademiske lagene i testrunden korrekt på 68 av 75 spørsmål, men ingen av de akademiske lagene klarte flere enn 40.
– Den forskjellen eksponert på tv er ikke så veldig morsom. Gapet blir for stort. Vi synes det er redeligere å ta den debatten på forhånd enn at det kommer til syne på skjermen, sier Akerø.
Løse kunnskaper uviktig
Quizentusiast og professor ved UiO Trond Nordby synes heller ikke de akademiske lagene skal ta det så tungt at de ikke fikk være med.
– Personer som husker alt er ikke nødvendigvis gode akademikere. Quizspørsmål er ikke så viktige i en akademisk sammenheng. Det er en annen måte å tenke på, sier Nordby, og trekker frem at akademikere gjerne er flinke til metodikk og resonnering, og kan sette kunnskap i en sammenheng, sier Nordby.
– Men er ikke allmennkunskap en viktig del av den mye omtalte allmenndannelsen?
– Typiske quizspørsmål har ikke så mye med dannelse å gjøre. Man trenger ikke være spesielt dannet selv om man vet når Bokken Lasson sang på den og den varietéscenen. Det finnes ulike former for intelligens, og løse kunnskaper er sjelden det viktigste ved et universitet, sier han.
Selv om det ikke blir noen rene akademiske lag i «QuizDan», har quizmaster Akerø stort tiltro til kunnskapen som finnes i de akademiske miljøene.
– Det er en bred akademisk bakgrunn i de andre lagene, hvor både HiOA og UiO er representert med flere ansatte, sier Akerø.