
Fredsfestival i krigstid
Mens verden har begynt nedtellingen til krig, arrangerer studentene fredsfestival på Chateau Neuf.
Fra 18. til 22. mars blir det hektisk debattvirksomhet i Studentersamfundets lokaler på Chateau Neuf. Eminente gjester fra inn- og utland skal debattere nasjonalt og internasjonalt fredsarbeid. Arrangører er Studentenes Fredsfestival, eller STUFF, som er en videreføring av Alfred:fredsfestivalen i 2001.
Arrangementet ble i år lagt til mars for å unngå at det kolliderte med eksamenstiden. Med et varslet krigsutbrudd i Irak ble festivalen brått mer aktuell enn forventet.
– Det er nesten skremmende. Forrige gang vi hadde festival var to måneder etter 11. september. Temaet er i hvert fall uhyre dagsaktuelt, sier presseansvarlig Hege Kristin Ulvin.
Berger og Ulvin håper festivalen vil motivere studentene til å engasjere seg i fredsarbeid, og er ikke engstelige for at postmoderne studenter er for late til å bry seg om annet enn pensum.
– De siste månedene har vi sett at studentene kan engasjere seg når det gjelder. Men like viktig som engasjement er det at studentene her får muligheten til å lære noe, understreker Berger, som lover et variert program med mange kulturelle innslag.
Det er først og fremst faglig engasjement som er i fokus på årets festival. Her skal det foredras om fredsforskning og voldsforskning, sivilbefolkning under angrep og menneskerettigheter. Sist, men ikke minst, kommer representanter fra Zimbabwe National Student Union (ZINASU), som vant Studentenes fredspris i år, for å fortelle om den politiske situasjonen i Zimbabwe.
– Dette er studenter som kjemper for menneskerettigheter og ytringsfrihet. Da kommer norske studenters klager på Lånekassen i et litt annet perspektiv, sier Berger.
Se side kronikk s. 13.