TRÅKKER TIL: Klimaforskerne Inger Hanssen-Bauer og Cecilie Mauritzen gir studentene klimatips. Sykling er et av tipsene.

– Hva gjør du for et bedre klima?

På klimatisk vekkelsestokt

Norsk forbrukskultur kastes i søpla når klimaforskere besøker Blindern. Universitetet i Oslo mener selv de kan bli mer miljøvennlige.

Publisert Sist oppdatert

Cecile Mauritzen og Inger Hanssen-Bauers klimatips til studenter:

  • Fly og kjør mindre. Bruk mer kollektiv transport og sykkel.
  • Kutt ut oljefyring. Erstatt med biobrensel.
  • Spar strøm, da kan vi eksportere ren energi til land som bruker energi basert på fossilt brensel.
  • Stem på politikere som ønsker strukturelle endringer og fører en god miljøpolitikk. Rushtidsavgift er et godt politisk tiltak.
  • Et gjennomsnittlig restaurantmåltid har reist 6000 kilometer. Lokale varer gir mindre transportutslipp.
  • Kjøp mindre. Kjøp heller en ordentlig ting, enn ti dårlige som blir ødelagt fort.
  • Spis mindre oksekjøtt. Kjøttproduksjonen bidrar til utslipp av metan. Hvitt kjøtt, fisk og vegetarmat er bra alternativ.
  • Sett deg inn i miljøsaken, innse at det er et stort problem. Les FNs klimarapport, den er litt tung, men det takler studenter!

MILJØ: – Universitetet burde satse på å utdanne fremtidens ingeniører og teknologiutviklere som kan finne alternative energikilder, sier Cecilie Mauritzen.

Onsdag stopper hun og Inger Hanssen-Bauer på Blindern for å opplyse studentene med klimaforedraget «Himmel og Hav.» Foredragsholderne er begge klimaforskere på Meteorologisk Institutt, og har vært med å skrive FNs klimarapport.

De mener universiteter og høgskoler kan gjøre sitt for å motvirke global oppvarming.

– Kutt ned på strømforbruket. Prøv å begrense reising i forhold til møter, bruk videokonferanser i stedet, foreslår Hanssen-Bauer.

– Vi klarer ikke å stoppe den globale oppvarmingen, men vi vil unngå at den blir mer enn cirka to grader i forhold til 1990-nivå.

– Ønsker miljøprofil

– Universitetet i Oslo har allerede halvert strømforbruket i høyblokkene og lavblokkene mellom 2003 og 2006, mest ved varmegjenvinning. Det er opp til hver enkelt ansatt og student å spare strøm ellers, sier Jorulf Brøvig Silde, helse-, miljø- og sikkerhetskoordinator ved UiO.

– Det gjenstår en god del før vi blir klimanøytrale, men vi jobber for det.

Vi kan gjøre mer når det gjelder innkjøp av forbruksmateriell, transport og energisparing. Jeg synes også bysykler er en god idé, som vi vil vurdere å installere på Blindern, sier Silde.

Den tanken deler Signe Lindbråten i studentlaget til Blindern Natur og Ungdom. Hun mener også alle læresteder tilknyttet Studentsamskipnaden i Oslo burde sertifiseres som «Miljøfyrtårn.»

– Alle lærestedene burde bli flinkere til å spare strøm og satse på bioenergi i stedet for fossil energi, sier hun

Ifølge Trygve Sogn, teknisk sjef i Teknisk avdeling ved UiO, er det kun Chateau Neuf, Botanisk hage og Vikingskiphuset som bruker fossilt brennstoff.

– Det er planlagt at Chateau Neuf og Botanisk hage skal legge om til fjernvarme, men vi har ingen planer for Vikingskiphuset. Det ligger for langt unna universitetet, sier Sogn.

Oppfordrer til solidaritet

-- SE UTENFOR LANDEGRENSENE: Ina Jacobsen, Spire.

Ina Jacobsen er styremedlem i Utviklingsfondets ungdomsorganisasjon Spire, som arrangerer foredraget sammen med Norges Naturvernforbund og Fremtiden i våre hender på Blindern. Hun mener vi også må se utenfor våre egne grenser og vise solidaritet med folk som har det verre

– Rike land slipper ut mest CO2, mens det er de fattige menneskene som lider for det. De blir utsatt for flom, tørke og stigende havnivå, sier Ina Jacobsen.

Hanssen-Bauer er enig.

– Klimaflyktninger og uro vil nok også gå utover oss. Vi har et ansvar for klimaflyktningene, siden vi slipper ut mye klimagasser.

Anders Heli (22), sosiologi (UiO)

– Det er viktig å skru av lyset. I tillegg har jeg å ikke så høy innetemperatur.

Ellen Hoel (24), profesjonsstudiet psykologi (UiO)

– Jeg bruker klærne mine til de er utslitt. Samfunnet er lite tilrettelagt for å være miljøvennlig.

Ivan Faldsen (31), matematikk frie emner (UiO)

– Kildesorterer glass, metall og papir. Kjøper så lite som mulig, men kjører bil, på grunn av latskap og fordi jeg har to barn.

Kristine Pettersen (27), samfunnsøkonomi (UiO)

– Sykler hver dag til Blindern og handler mest mulig økologisk mat. Jeg resirkulerer det jeg kan.

Munetaka Tabuchi (30), utvekslingsstudent fra Japan, teologi (UiO)

– Norge er dårlig tilrettelagt for resirkulering. I Japan har vi faste ukedager hvor ulike typer søppel blir plukket opp. I Norge resirkuleres bare papir og plast.

Powered by Labrador CMS