Språk på prøve

Studentparlamentet krever nå alternativ pensumlitteratur på norsk og at alle emner skal lage lister med fagterminologi på engelsk, nynorsk og bokmål.

Publisert

Torsdag i forrige uke vedtok Studentparlamentet dokumentet «Språk i akademia». I forkant av møtet ble det arrangert en paneldebatt om norsk som fagspråk. Om Studentparlamentet får gjennomslag, vil studenter ved Universitetet i Oslo (UiO) kunne kreve norske versjoner av blant annet pensumlitteratur og forelesningsdisposisjoner.

Men bekymringene møter motbør.

– Norsk står ikke i fare for å bli rasert, hevder professor i lingvistikk Hanne Gram Simonsen, som er leder av Institutt for lingvistiske og nordiske studier (ILN).

Samtidig mener hun det er viktig å opprettholde og utvikle fagterminologi også på norsk.

Øystein Sundelin (Moderat gruppe), leder av Studentparlamentets internasjonale komité, er heller ikke direkte urolig:

– På kort sikt er jeg ikke bekymret, men det arbeidet vi legger ned nå vil ha betydning for norsk språks stilling om 20-30 år, sier Sundelin, som har vært ansvarlig for «Språk i akademia».

– Ingen motsetning

Tidligere rektor Arild Underdal satte i fjor høst ned et utvalg for å utarbeide en helhetlig språkpolitikk for UiO. Utvalget ledes av statsvitenskapprofessor Helge Hveem. «Språk i akademia» er Studentparlamentets innspill til språkutvalget.

Ragnhild Eline Brunborg Hoen (Sosialdemokratene) er studentrepresentant i utvalget. Hun ser i utgangspunktet ingen motsetning mellom bruk av norsk og engelsk i akademia:

– På den ene side er det dokumentert at man tenker og utvikler seg best på morsmålet; på den annen side er det åpenbart at engelsk er nødvendig for å hevde seg i en internasjonal forskningsverden, sier Hoen.

Hun trekker også fram pilotundersøkelser i regi av forskningsinstituttet NIFU STEP som viser at engelsk allerede i dag er enerådende innenfor deler av enkelte fagområder.

Frykter domenetap

Kjetil Bull (Venstrealliansen) deltok aktivt i Studentparlamentets behandling av saken. Han frykter at norsk vil kunne lide et domenetap i høyere utdanning:

– I enkelte fagmiljøer er det nødvendig å gjøre noe aktivt for å bygge norsk som fagspråk, sier han, og peker spesielt på behovet for gode fagbøker også på norsk.

Etter forslag fra Bull gikk et knapt flertall i Studentparlamentet imot at den nye bokbransjeavtalen også skal omfatte faglitteratur, med henvisning til behovet for å opprettholde et mangfold av norske fagbøker.

Universitetets språkutvalg skal etter planen legge fram sin innstilling i månedsskiftet mars/april.

Powered by Labrador CMS