Equinor
Universitetene – Equinors billigste PR-avdeling?
Universiteter og høyskoler skal drive fram kunnskap for det grønne skiftet, men samarbeider samtidig med et selskap som vil forlenge oljealderen
Akademiaavtalen er en samarbeidsavtale inngått mellom Equinor og fem av de største universitetene og høyskolene i Norge. Gjennom denne avtalen gir Equinor 380 millioner kroner til forskningsmidler for høyere utdanningsinstitusjoner mellom 2024 og 2028. Flere av disse midlene går til forskning og undervisning innen klima og miljø.
Slike avtaler fungerer i realiteten som en form for indirekte lobbyisme og PR-kampanje, som bedrer selskapets omdømme – selv om påvirkningen er mer subtil enn ved åpenbare reklamekampanjer. Fossilselskapene vet at deres virksomhet er uforenlig med klimamålet i Parisavtalen, og de er derfor helt avhengige av å sikre seg høy folkelig aksept for å kunne fortsette storstilt utvinning av kull, olje og gass.
I Universitetet i Oslos (UiO) Strategi 2030 står det at «UiO skal føre an i miljøarbeidet, både nasjonalt og internasjonalt, og være en rollemodell for andre institusjoner». En måte å være en rollemodell i miljøarbeidet på, er å slutte å la seg sponse av fossilindustrien. UiO og andre universiteters legitimitet svekkes ved at bærekraftsarbeidet sponses av selskaper som bidrar til klimaendringene ved å slippe ut store mengder klimagasser, og som står i veien for det grønne skiftet.
Man ville ikke tillatt at tobakksindustrien sponset forskning på lungekreft, og i alle fall ikke at staten betaler for mesteparten av reklamemidlene.
Man ville ikke tillatt at tobakksindustrien sponset forskning på lungekreft, og i alle fall ikke at staten betaler for mesteparten av reklamemidlene.
Akademiaavtalen får Equinor feilaktig til å framstå som et selskap som prioriterer grønn omstilling. Sannheten er at selskapet, i 2024, reduserte investeringer i flere prosjekter innen fornybar energi fordi de hevdet lønnsomheten var for dårlig. Målet om 50 prosent klimakutt innen 2050 står fast, men selskapet trekker ambisjonen om at halvparten av investeringene skal gå til fornybar- og lavkarbonløsninger innen 2030. Derimot skal de øke produksjonen av olje og gass med mer enn 10 prosent mellom 2024-2027. Og kun 0,15% av energien Equinor produserte i 2023 var fornybar.
Det er et paradoks å få midler til forskning på grønn omstilling fra et fossilselskap, som er en pådriver for skadelige utslipp som fører til klimaendringer.
Miljø- og solidaritetsorganisasjon Framtiden i våre hender vedtok på sitt landsmøte i fjor en uttalelse om at ingen flere nye Akademiaavtaler bør inngås. Vi er flere studentlagsledere som ikke vil at våre utdanningsinstitusjoner skal være med å legitimere en sinke på bærekraft og grønn omstilling.
Derfor krever vi at universitetene og høyskolene slutter å bidra til grønnvaskingen, og ikke inngår nye Akademiaavtaler med miljøfiendtlige selskaper fra 2029.