Litt på utsiden

Publisert

Hvem Jonny Halberg (40), aktuell med boka En uskyldig tid. Har skrevet manuset til filmene

Budbringeren og Amatørene.

Studerte Ex.phil., nesten forkurs i russisk.

Når 1988

Studiegjeld Jeg burde hatt nesten ingen, for å si det sånn.

– Jeg har gått russisk forkurs og vært innom noen forelesninger i idéhistorie og sånn, men det er ikke noe å snakke om.

Jonny Halberg har skrevet filmmanus om norske postbud i begredelige liv og norske gatekjøkkenarbeidere i begredelige liv, og nå har han skrevet bok om to norske fyllebøtter i et begredelig liv. Men russisk lærte han seg aldri.

– Det går ikke an å lære et så vanskelig språk samtidig som man skriver bok. Det er jo helt andre bokstaver, det kyrilliske alfabetet. Jeg har studert i Bergen også. Der var det et mindre miljø. Jeg kom liksom aldri inn i noe ordentlig miljø på Blindern, følte meg alltid litt på utsiden i Oslo. Jeg har under årene kjent mange studenter og vært på mange studentfester, men ikke fagfester, for å si det sånn.

– Har du noen spesielle minner fra studietiden?

– Ja, jeg husker den grufulle forkurseksamen i russisk. Etter fem minutter skjønte jeg at dette går til helvete. Ikke noen historier om folk som hopper ut av tredjeetasje og store sjøslag, for å si det sånn.

Hvordan opplevde du ex.phil.-semesteret?

– Det var helt greit, ex.phil. er ex.phil.

– Hvis noen spurte deg om de burde velge Universitetet eller skriving?

– Det finnes hundre forskjellige måter å trene på, ikke sant. Det går ikke an å gi noe fasitsvar. Hvis du oppdager at du kan skrive og jobber veldig mye med det, er det vanskelig å studere ved siden av. Hvis man liker å skrive, har noe å melde, og finner en god flyt, vil jeg selvsagt anbefale skrivingen.

– Begynte du å skrive mens du var student?

– Nei, jeg begynte med det før. Det er noe som har vært litt på og av hele veien.

Powered by Labrador CMS