Universitetet bistår Midtøsten-studenter

Universitetet i Bergen rykket i forrige uke ut med lovnader om hjelp til palestinske studenter som ikke tør dra hjem etter semesterslutt. Nå kommer Oslo etter.

Publisert

– Vi vil ta det svært seriøst om noen av de palestinske og de israelske studentene her kommer til oss og ber om hjelp. Nå vil vi innkalle alle de berørte studentene til møte, sier førstekonsulent ved seksjon for internasjonale programmer i studie- og forskningsadministrativ avdeling Mette Topnes.

Ved avdelingen regner de med å få i stand et faglig opplegg og i tillegg løse eventuelle finansielle og boligmessige problemer. Ved Universitetet i Oslo er det for tiden registrert en rekke studenter både fra Israel og Palestina.

– Tror du studentene vil benytte seg av opplegget?

– Min personlige erfaring er at de fleste vil dra hjem, men nå gir vi dem altså et alternativ, sier Topnes.

I forrige uke skrev studentavisen Studvest at Universitetet i Bergen også ville tilby sine Midtøsten-studenter bolig i sommer.

Nøytral divisjon

Topnes mener at en her må spille på lag, og at det for eksempel hadde vært en fin gest av Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) å tilby gratis boliger til eventuelle berørte studenter i sommermånedene.

– Boligdivisjonen, som tar vare på en lang rekke nasjoners boligbehov, forholder seg nøytral i forskjellige konflikter, sier direktør i SiO Boligdivisjonen, Lars Mork Gundersen.

– Betyr det at dere ikke vil kunne spesialbehandle de som er rammet av konflikten i Midtøsten?

– Når det gjelder boligtilbudet til palestinerne, så vil vi ta stilling til dette om vi får en formell henvendelse fra Universitetet, sier Mork Gundersen.

Powered by Labrador CMS