Kunsthistorie lukkes

Kunsthistorie grunnfag blir nå et lukket studium på grunn av trang økonomi. 50 prosent færre studenter får ta eksamen i fremtiden.

Publisert

Fra januar blir studiet lukket, og bare 100 studenter vil få tildelt plass hvert semester. I dag studerer over 400 studenter kunsthistorie grunnfag.

– Vi er overbelastet av studenter på instituttet. Til sammen er det nærmere 700 studenter på elleve faglige stillinger. Det går bare ikke, sier faglig leder Ingeborg Glambek ved Institutt for arkeologi, kunsthistorie og konservering.

Bare på kunsthistorie grunnfag har det vært en økning på over 100 studenter siden høsten 1999. Instituttet vil nå antallet grunnfagsstudenter til 100 stykker hvert semester for å kunne gi alle et noenlunde godt studietilbud.

Hvilke kriterier som skal ligge i bunn for opptaket har ikke fakultetet avgjort enda, men både karakterer og ansiennitet vil bli vurdert.

– Kunsthistorie er blitt et populært studium. Både som videreutdanning for lærere og som kunstinnføring for journalister. Så kommer alle de kunstinteresserte studentene i tillegg, sier Glambek.

– Burde fått hjelp

– Dette er synd. Lukkingen går imot prinsippet lik rett til lik utdanning. Ideelt sett burde de fått større bevilgninger slik at bemanningen ikke ville vært et problem, sier studentparlamentariker Marianne Dahl.

Studentparlamentet kommer likevel ikke til å gjøre noe mer ut av saken.

De humanistiske studiene har vært populære siden begynnelsen av nittitallet. Det historisk-filosofiske fakultet var et av fakultetene som økte med flest studenter under studentbølgen for ti år siden. De mest populære studiene er engelsk, religionshistorie, historie og kunsthistorie. Alle har over 300 grunnfagsstudenter.

– Lukking fungerer dårlig

Antall grunnfagsstudenter ved Litteraturvitenskap ble i 1992 doblet, og studiet måtte derfor lukkes. Instituttbestyrer på Litteraturvitenskap Hans H. Skei påpeker at lukkingen nesten var umulig å gjennomføre, da det sjelden var de samme studentene som begynte på faget som tok eksamen.

– Grunnfagsstudenter trenger ofte litt tid før de bestemmer seg for hvilket studium de vil ta. Jeg tror ikke det er så lurt å stenge populære studier, studentene må få ta de fagene de vil, sier Skei.

Powered by Labrador CMS