
Rasende motiverte
Studenthelsetjenestens «HELT»-undersøkelse viser at mens kvinner begynner
studiene som godt motiverte, for så å bare bli mer desillusjonerte, er det motsatt for menn. Mysteriet setter grå hår i håret på ekspertene.
– Jeg gir de skjønne småpikene på faget et motiverende klyp i stjerten titt og ofte, en skulle tro de ble ivrigere av det. Det blir iallfall jeg, sier statsvitenskapsprofessor Kjell Grafseth.
Ut med de gamle
På grunn av sterk pågang fra eldre vurderer Velferdstinget nå å utestenge studerende pensjonister fra studenttannlegen. Dette skaper reaksjoner blant de eldre, men studentpolitikerne tar reaksjonen med ro.
– Jeg skjønner at pensjonistene er lei seg, men de blir sikkert glade igjen når de får høre at vi til gjengjeld innfører semulegrøt som Dagens tre dager i uka. Da er ikke gebissmangel et problem lenger, sier studentpolitiker Øyvind Slemgaar.
Slakter studentvalg
En evaluering viser at Studentparlamentet mener den lave studentvalgoppslutningen skyldes mangler i informasjonsopplegget.
– Problemet var at ikke nok studenter forsto *hvorfor* de burde stemme, forklarer valgansvarlig Torkel Nybakk Kvaal.
– Hvorfor burde studentene stemme?
– Fordi ellers oppsøker jeg dem der de bor og dreper dem med en øks. Synd at jeg ikke fikk ut budskapet tydelig nok, men nå er det for sent å gjøre noe med det. Til gjengjeld tror jeg valgoppslutningen blir jævlig høy til neste år – i hvert fall i prosent, sier Kvaal.
UNIVERSITAS om 25 år
Etter mange år med studenthelsetjenestens årlige HELT-undersøkelse, lanserer Universitetet i Oslo nå en helt ny undersøkelse.
– HELT-undersøkelsen viser mye mistrivsel blant studentene. Dette er et problem vi har tatt tak i, sier rektor Geir Kjeltringsrud.
(Hentet fra artikkelen «SKURK-undersøkelsen: Studentene har det bare bra!»)
UNIVERSITAS om 50 år
Et Velferdsting i harnisk vurderer nå ytterligere innstramninger i aldersgrensene for bruk av SiO-tilbud.
– Dette er det verste jeg har sett, tordner VT-leder Øyvind Gjenvalg.
(Hentet fra artikkelen «Studentbarnehagebarn var kortvokst pensjonist»)