Stine Lastein

Het, het fiskeporno

– Du har med ditt forskerarbeid funnet ut at hannfisker tenner på lukt. Hva slags lukt snakker vi om?

Publisert Sist oppdatert
PIRRENDE STUDIE: Institutt for molekylær biovitenskap studerer Karuss-fisker som tenner på hunnfisk-lukt.

Stine Lastein, stipendiat ved Institutt for molekylær biovitenskap

– Det er snakk om kjønnshormoner som skilles ut fra kroppen.

– Jaha. Hvordan fant dere ut dette? Har dere luktet i vannet?

– Det at fiskene skiller ut hormoner på denne måten, er det andre forskere som har funnet ut før oss, vi skal ikke ta æren for det. Vi har forsket på hvorfor hannen reagerer som han gjør.

– Ok. Men har dere prøvd å se om hannfisken tenner på andre ting? Ble det spilt pirrende musikk for fiskene? Eller hva med bilder av nakne fiskedamer i utfordrende positurer?

– Jeg vet ikke, men det hadde vært spennende å prøve! Jeg tror ikke en fisk klarer å tolke et bilde, den har jo ikke så stor evne til å reflektere. Det å vise et bilde av en fisk vil ikke gi de samme sanseinntrykk som om de så en ordentlig fisk.

– Vi mennesker tenner som kjent på romantisk atmosfære med østers og champagne. Var dette noe dere vurderte i forsøket? Levende lys ble kanskje litt vanskelig under vann?

– Vi vet lite om gyteprosessen til den fisken vi forsker på, men dette hadde det jo vært spennende å finne ut av!

– Dere sier også at fisker og mennesker har samme type luktesans. Tror du det ville være mulig å utvikle en fiskeparfyme som kunne hjelpe oss kvinner å få fart på sakene?

– Jada! Man må finne de stoffene eller hormonene som har virkning, og så burde det være mulig å bruke dette i en parfyme for mennesker.

– Hvordan oppfører en kåt hannfisk seg? Omtrent som kåte hannmennesker?

– Det varierer, avhengig av hvor i gytestadiet hunnen er. Først oppfører de seg aggressivt overfor andre hanner, så følger de etter hunnen. Like før eggene legges, utfører de en atferd som likner på det å slippe ut melke.

– Interessant. Dere ved Institutt for molykelær biovitenskap forsker altså på hannfiskenes seksuelle lyster. Sender dere ikke ut gale signaler ved at dere kun fokuserer på det ene kjønnets behov?

– Ja, vi vet lite om hunner, dette er absolutt noe vi må forske mer på.

– Likestillingsprinsippet burde gjelde for dyr så vel som for mennesker. Vil du vurdere din stilling?

– Ja. Helt klart.

Powered by Labrador CMS