
Konstruktiv kritikk

Både ahmadyyia-muslimenes studentforening, Muslimsk studentsamfunn og Oslo kristne Studentforbund (OKSF) tar avstand fra Muhammed-karikaturene. OKSF ligger imidlertid til at det er greit å provosere, men oppfordrer mulige provokatører til å gjøre det med respekt og dialog.
– Jeg håper bare ingen rasende muslimer benytter anledningen til å tegne sarkastiske bilder av UiO-rektor Geir Ellingsrud. Da blir det leven blant de universitetsansatte, sier OKSF-leder Kristen Glad.
Raser mot fred
Nyoppstartede Oslostudentenes Forsvarsforening (OSFF) går til frontalangrep på Blindern Fred, og maner til tvekamp på Fredrikkeplassen.
– Jeg vil ikke kalle det angrep. Det er snarere snakk om pedagogikk i praksis: Hvem blir stående etter en grundig «debatt» mellom en væpnet, kamptrenet mann og en hippie som yter passiv motstand? sier OSFF-talsmann Fred I. Aslesen.
Raser mot kritikk
Norske sosiologer er i harnisk etter at en anmelder i Prosa tok til orde for å legge ned faget på bakgrunn av én dårlig utgivelse. – Ingen fag kan ha gullalder hele tiden. Akkurat nå er vi for eksempel inne i en typisk steinalder. Derfor blir dette usaklig, sier instituttbeskytter Steinar Høgsnes.
I psyko-harnisk
Mange er i harnisk etter at instituttstyret på psykologi vedtok at videregående-karakterer bør telle ved opptak til profesjonsstudiet i psykologi. Kunnskapsminister Øystein «Gasspedal» Djupedal, derimot, vil gjerne ta det enda lenger.
– Hvorfor ikke basere opptaket på karakterene fra Barnehagen isteden? Jeg gjorde det best der, sier ministeren.
UNIVERSITAS om 25 år
Ansatte i tidsskriftet Prosa er i harnisk etter at Institutt for sosiologi og samfunnsgeografi ved Universitetet i Oslo har vedtatt å kjøpe tidsskriftet og legge det ned.
– «Payback’s a bitch», som Habermas alltid pleide å si, sier instituttbestyrer Kjetil Rollnes.
(Hentet fra saken «Sosiologi-Rollnes: Tilbakebetaling en hunnhund»)
Universitas om 50 år
Fra høsten 2057 er det dåpspapirene som skal bestemme om du kommer inn på profesjonsstudiet i psykologi.
– Det er viktig å huke tak i gode psykologer allerede på et tidlig stadium, sier instituttbestyrer Pia Scheet.
(/Hentet fra saken «Adjø, puggevelde»)