
Bølge av Frp-studentlag
Fremskrittspartiet har i høst startet en sjarmoffensiv overfor studentene.
Bare i løpet av høstsemesteret er det opprettet Frp-studentlag i alle fire universitetsbyer, samt i Drammen. Partiene på venstresiden derimot, har nylig lagt ned sine nasjonale studentorganisasjoner.
– Ensom opplevelse
Ved å opprette Frp-miljøer i de større studentbyene i Norge, håper Frp på å holde bedre på ungdomsgruppen. Lenge har det vært slik at 70-80 prosent av medlemsmassen til Fremskrittspartiets Ungdom (FpU) har vært i aldersgruppa 15-20 år.
– Når aktive FpUere forsvinner ut i høyere utdanning, kommer de ut av miljøet, og det kan være en ensom opplevelse å være eneste Frp-sympatisør på studiestedet. Siden hører vi lite fra dem, forklarer Jørund Rytman, 2. nestformann i FpU og initiativtaker til Frps studentsatsing.
Han opplyser også om at ønsket om å styrke partiets kompetansebase er en viktig årsak til at Frp vil rekruttere flere studenter.
– Skulle bare mangle
Ifølge førsteamanuensis i statsvitenskap ved Universitetet i Oslo (UiO) Tor Bjørklund, som har forsket på Fremskrittspartiet, er Frps studentsatsing nok et tegn på et parti som gradvis har fått en profil som er mer i tråd med befolkningen for øvrig.
– Frp gjør det tradisjonelt svært bra blant unge velgere, mer bestemt blant unge menn med lav utdanning. Det har lenge vært vanskelig å finne sympatisører på Blindern, sier Bjørklund.
Han tror ikke opprettelsen av en studentorganisasjon vil få omfattende konsekvenser for partiet, men påpeker at studenter, som gjerne har fremstått som mer ideologiske og mindre pragmatiske enn sine eldre partifeller, ofte utgjør et uromoment for partiledelsene i alle partier.
– Et parti med en velgeroppslutning på over 20 prosent burde ha en studentorganisasjon. Det skulle bare mangle, sier Bjørklund.
I Studentparlamentet?
Samfunnsøkonomistudent Cecilie Brein (21) er leder for styret i det snart to måneder gamle FpU-studentlaget Stud.Lib. i Oslo. Hun vil ikke utelukke at Frp-studentene stiller til valg til Studentparlamentet ved neste korsvei, hvis interessen og arbeidskapasiteten blant medlemmene er stor nok.
– Vi har hatt uformelle samtaler med noen medlemmer av Moderat gruppe i Studentparlamentet, men signalene derfra har vært ganske blandet, sier Brein.
Torgeir Tofte Jørgensen, leder i Moderat gruppe, kjenner ikke til noen kontakt mellom Moderat gruppe og FpU-studentene, og understreker at Moderat gruppe ikke ønsker å samarbeide med FpU-studentene om sine lister.
– Høyresida får ikke ta over
Selv om paraplyorganisasjonen Sosialistisk studentlag er lagt ned, har ikke SV overlatt studentene til høyresida, bedyrer Tromp Sæterhaug, organisasjonssekretær i Sosialistisk Ungdom.
– Vi har hatt dårlige erfaringer med å skille ungdomspartiet og studentorganisasjonen, og har derfor lagt SSL dødt, for heller å organisere oss i lokale radikale studentforeninger med bredere profil, sier han.
Sæterhaug understreker også at SU ønsker å være et ungdomsprosjekt med arrangementer hvor både 15- og 25-åringer skal finne seg til rette.
Samtidig ønsker Sæterhaug FpU-studentene velkommen.
– Det er bra at de politiske motsetningene skjerpes og synliggjøres, det bedrer også vår rekruttering, sier han.