
Kakekrig
– En av deres studenter kastet kake på finansminister Kristin Halvorsen forrige uke, hva synes du om det?

Brynjulf Tellefsen, førsteamanuensis ved Institutt for kommunikasjon på BI
– Jeg synes ikke at det er noe spesielt fint gjort.
– Han kastet kake fordi han trodde det ville føre til debatt, er det normal praksis på BI å starte debatter ved kakekasting?
– Ikke så vidt jeg vet. Det er ikke vår måte å debattere på så det får gå på
hans regning.
– Bare innrøm det, det er lettere å få BI-rektor Ole Stenvinkel Nilsson med på debatt om jeg kaster litt marsipankake på han?
– Det er lite sannsynlig, argumenter er nok bedre virkemidler.
– Hvordan starter man debatter på BI da?
– Normalt stiller man spørsmål, enten åpent eller retorisk. Deretter kommer forhåpentligvis meddebattanter med tilsvar. Når det går frem og tilbake med fakta og meninger, så er debatten i gang.
– Så ordinært. Kom igjen... Kan du ikke fortelle meg om den interne kakekastingspraksisen dere har på Nydalen. Hva er hemmeligheten?
– Jeg kjenner ikke til noen hemmelighet. Som barn kaster man sand på hverandre i sandkassen. En videreføring av denne metoden er alt annet enn profesjonelt.
– Jon Waagaard som studenten heter mener at det å kaste mat er mer oppsiktsvekkende enn for eksempel å skrive et leserinnlegg, det må du være enig i. Han fikk da mye medieomtale...
– Jeg går selv inn for å avvikle denne barnslige metoden.
– Studenten Waagaard oppgir at han hadde blitt påvirket av kyllingmannen til Bård Tufte Johansen, Tufte Johansen her vel ikke tilfeldigvis vært innleid som foreleser på BI
– Nei, tror nok ikke han er kvalifisert etter våre regler.
– Vil du vurdere din stilling som førsteamanuensis etter at deres fiasko av en debattmetode ble kjent i media?
– Overhodet ikke.