
Hvor er restplassene?
Studenter som ønsker restplasser etter overgangsopptaket, må vente på ubestemt tid på grunn av tekniske problemer ved Universitetet.
– Vi vet ikke når vi får løst problemet, sier seksjonssjef ved seksjon for studieadministrasjon Hanne Krogh.
Søknadsweben skulle åpnes igjen 2. mai for at man kunne søke på restplasser, svare på tilbud og omprioritere. Tekniske problemer har gjort at åpningen først ble utsatt til 5. mai, og er nå utsatt på ubestemt tid.
– Uholdbart, sier leder for Studentparlamentet Ingrid Stranger-Thorsen.
Hun mener Universitetet har informert for dårlig i forbindelse med opptakene.
– Universitetet har jobbet mye for å få til en bra reform, og da er det beklagelig at de ikke får til å informere sine egne studenter.
Stranger-Thorsen tror det lave søknadstallet ved overgangsopptaket tyder på at mange ikke har fått med seg fristen som var 7. april. Derfor mener hun det er ekstra viktig at disse studentene får mulighet til å søke på restplasser.
Universitetet beklager
– Vi beklager at vi ikke har kunnet åpne den, og jobber fulltid med problemet. I stedet for å åpne igjen med noe vi ikke er sikker på fungerer, velger vi å vente til vi har sjekket at alt er som det skal, sier Krogh.
Hun forteller at de ikke har hatt særlig pågang fra studenter som vil inn på søknadsweben, og tror dette er et tegn på at de fleste som ville søke opptak ble med i første runde.
– Kan det ikke også være et tegn på at informasjonen har vært for dårlig om restplassene?
– Det kan jo hende, men jeg tror vi har orientert godt ved å informere på søknadsweben.
Krogh anbefaler studenter å prøve igjen i slutten av uken eller begynnelsen av neste uke.