
IT-trøbbel for kunststudenter
Studenter og ansatte ved Fakultet for visuell kunst på Kunsthøgskolen i Oslo er oppgitt over mangelfullt IT-tilbud, og legger skylden på flere års dårlig kommunikasjon med ledelsen.
– IT-forholdene ved Kunsthøgskolen i Oslo (KHiO) er rett og slett for dårlige. Det lille tilbudet som finnes er sjeldent tilgjengelig, har begrensede fordypningsmuligheter og dårlige arbeidsforhold, sier Benedikte Rønsen, bachelorstudent og nestleder i studentutvalget ved Fakultet for visuell kunst på KHiO.
I dag er KHiOs IT-ressurser samlet i én stor medialab. For studentene ved Fakultet for visuell kunst (FVK) ligger denne medialaben 500 meter borte fra de ordinære undervisningslokalene. Studentutvalget, med støtte fra lærerkollegiet, mener dessuten at medialaben ikke tilbyr det ønskede utstyret for studentene, og at organiseringen av IT ved KHiO generelt er lite hensiktsmessig.
Omorganiseringer
– Data er for mange et daglig verktøy, og brukes veldig forskjellig fra fag til fag. IT-avdelingen er for dårlig til å tilrettelegge for fagområdenes ulike behov. Slik situasjonen er i dag er det et fåtall av KHiOs studenter som har reell nytte av, eller tilgang til KHiOs IT-ressurser, sier Rønsen.
Problemene omkring IT-organiseringen har angivelig sine røtter tilbake til den tidligere ledelsen ved KHiO, under daværende rektor Peter Butenschøn. Den gang ble det foretatt store omorganiseringer av skolen, som siden har ført til mange, og velpubliserte, klager. Det tidligere Kunstakademiet, som i dag inngår i Fakultet for visuell kunst på KHiO, har merket mest til den sviktende IT-situasjonen.
– Katastrofe
Marcus Stensrud, bachelorstudent i billedkunst ved Kunstakademiet ved FVK, beskriver den forrige ledelsen som kaotisk.
– Da det ble bestemt å opprette den nye medialaben tok man i bruk klassiske hersketeknikker, med konstante feil og utskiftninger av programmer, sier han.
Petr Svarovsky, høgskolelærer i elektronisk kunst, stiller seg bak all kritikken og beskriver situasjonen som en «katastrofe». Han kan fortelle at det nesten ikke er gjort noen oppdateringer av IT-systemet ved Kunstakademiet siden 2005, noe som ifølge ham har ført til at studenter og ansatte henger langt etter i utviklingen.
– Vi trenger flere ressurser. Løsningen på problemene er å gi Kunstakademiet større autonomi, slik at fakultetet selv kan tilrettelegge IT-forholdene. Vi vil tilbake til den organiseringen som var tidligere, sier han.
Svarovsky mener at forholdene ikke er godt nok tilrettelagt for de ulike fagmiljøene ved skolen.
– Når man skal drive med lyd- og videoredigeringer trenger man spesialisert utstyr. Dette tilbys ikke ved KHiO. Mye av utstyret er nå så gammelt at det kræsjer og fører til at studentene mister arbeidene sine, sier han.
– Ikke vært flinke nok
Jan Myhr, seksjonssjef ved KHiOs IT-avdeling, sier at man heller ikke i IT-seksjonen er fornøyde med tilstanden. Også han skylder på knappe ressurser.
– Slik ressurssituasjonen er nå, mener vi at medialaben uansett er den beste løsningen. Vi ser likevel at vi ikke har vært flinke nok til å legge til rette for ulike fagbehov, men vi gjør så godt vi kan, og er i løpende dialog med fagmiljøet på de ulike fakultetene, sier han.
Cecilie Broch Knutsen, rektor ved KHiO, sier hun har forståelse for klagene som har kommet, og forteller at ledelsen nå er i full gang med å ta et grep om situasjonen.
– Styret har blant annet prioritert en ekstrabevilgning til IT og data. Vi setter også i gang et bedre samarbeid mellom IT-seksjonen og fakultetet. Det vil skje store forandringer som vil merkes av alle de berørte, sier hun.
– Vil det skje noen omorganiseringer av KHiO i sammenheng med dette?
– Det kan jeg ikke svare konkret på nå, men det er mye som skal skje på KHiO framover.
Student Marcus Stensrud håper at forholdene vil bli bedre under den nye administrasjonen, men er så langt ikke overbevist.
– Jeg kan ikke si å ha merket noen forbedring. Man tar ikke hensyn til studentene. Det er for eksempel ingen studenter i IT-seksjonen, sier han.